Έφθασε στη πηγή αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό ο Α.Ο. Θήρας στην έδρα της Δρέσδης και γνώρισε τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Challenge Cup στο χρυσό σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης τα έδωσε όλα απέναντι στη κυπελλούχο Γερμανίας, η οποία νίκησε με 3-1 σετ ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και στη συνέχεια με 15-13 το χρυσό σετ παίρνοντας το εισιτήριο για την τετράδα.

Ο Α.Ο. Θήρας στη δεύτερη μόλις σεζόν του στα κύπελλα Ευρώπης ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις στο Challenge Cup με ψηλά το κεφάλι και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο πρωτάθλημα αλλά και στο final-4 του κυπέλλου.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς αν και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ, η Δρέσδη πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο χρυσό σετ. Ο Α.Ο. Θήρας αν και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην αλλαγή τερρέν (8-4), δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μία τεράστια πρόκριση. Τα σερβίς της Μλίναρ έκαναν ζημιά στην υποδοχή της Σαντορίνης και το 4-8 έγινε 10-8. Ο Α.Ο.Θ. πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ μετά από λάθος της Ρόλφζεν (12-11), όμως η Δρέσδη έφθασε πρώτη στους 15 πόντους με μία επίθεση της Κόρχονεν και ένα μπλοκ της Στρούμπε στη Μεντάρο που διαμόρφωσαν το 15-13.

Διαιτητές: Βαρμπλάν (Εσθονία), Τσεπίνοβα (Αγγλία).

Τα σετ: 25-19, 19-25, 25-21, 25-12, Χρυσό σετ: 15-13.

Δρέσδη (Βάιμπλ): Ρόλφζεν 17 (13/31 επ., 4 μπλοκ, 57% υπ. – 19% άριστες), Στρούμπε 20 (13/21 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στίγκροτ 18 (15/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 20% άριστες), Κούμπουρα 2 92/9 επ.), Κινγκ 1 (1/2 επ.), Βέιτζελ 8 (3/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ντουρ (λ, 55% υπ. – 35% άριστες), Βον Ρόμερ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Μλίναρ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κόρχονεν 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΟ Θήρας (Γκάιτς): Μεντάρο 20 (17/40 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (18/44 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 16% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 19% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (2/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 40% υπ. – 10% άριστες), Μπούκουρα (λ), Παναγιωτίδου 1 (1/2 επ.), Βενέτη, Καραφουλίδου, Κούση, Γενιτσαρίδη (25% υπ. – 25% άριστες).