Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 74-81 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας πραγματοποίησε άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή να της δώσει τη νίκη κόντρα στους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast, οι οποίοι εκμεταλλεύθηκαν ένα νεκρό πεντάλεπτο της γηπεδούχου στην τέταρτη περίοδο, όπου μετέτρεψαν το -4 σε +11 κι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 5-0 πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα με τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast να απαντούν με το ίδιο νόμισμα και να ισοφαρίζουν σε 5-5 στο 2’ 53”. Η γηπεδούχος με επτά αναπάντητους πόντους ξέφυγε με 12-5 στο 4’ 25” κι έφτασε τη διαφορά έως και τους εννέα πόντους (18-9) στο 8’ 28”, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-14 χάρη σε ένα 0-5 των φιλοξενούμενων στα τελευταία 1’ 15”.

Στο 13’ 19” οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 21-23 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να έχουν προβάδισμα δύο πόντων (37-35).

Στο 22’ 53” η ομάδα της Κατερίνης απέκτησε διαφορά επτά πόντων (47-39), ενώ 25’ 58” έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (55-45), με τους παίκτες του Δημήτρη Καραμιχάλη να αντιδρούν άμεσα μειώνοντας σε 55-53 στο 27’ 40” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους πενήντα εννέα πόντους.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών Rollolpast ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ μετά από 14’ 13” με 65-67 στο 33’ 40” και με ένα σερί δεκαπέντε πόντων διαμόρφωσαν το 65-76 στο 27’ 08”, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 74-81.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 18-14, 37-35, 59-59, 74-81.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Σαμακοβλής, Μωυσίδης 21 (5), Καρατόλιος 4, Μέλιος 6, Γκαβοτάσιος 1, Ασαρίδης, Γκόλτσιος, Παπαδόπουλος 24 (5), Κουρκούτας 13 (1), Ζαπαντιώτης, Τόκας 3 (1), Γαβαλάς 2.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast (Καραμιχάλης): Οξούζης, Μυζίου 6 (2), Αθαναηλίδης 24 (2), Σπόντης 9 (2), Ελευθεριάδης 10, Μπογδάνης 9 (1), Πετρίδης 23 (2), Στόγιος, Ουστάλλι.