Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 74-73 του Πιερικού Αρχέλαου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στου οποίου τη διάρκεια οι δύο ομάδες βρέθηκαν δέκα φορές ισόπαλες και το προβάδισμα άλλαξε κάτοχο δώδεκα φορές, οι Πάνθηρες ήταν πιο μαχητικοί, έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο  τη νίκη και παρά το γεγονός ότι ο Πιερικός Αρχέλαος επέστρεψε στο φινάλε από το μείον δώδεκα κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα στο κατερνιώτικο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Οι Πάνθηρες προηγήθηκαν με 7-1 στο 2’ 33”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ισοφαρίζει σε 7-7 στο 5’ 29” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους έντεκα πόντους.

Το προβάδισμα άλλαξε έξι φορές πλευρά στο δεύτερο δεκάλεπτο με το φιλοξενούμενο να αποκτά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-25) στο 16’ 13” και έξι (23-29) στο 17’ 45” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-32 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου.

Τέσσερις φορές βρέθηκαν ισόπαλες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να τρέχουν ένα σερί οκτώ πόντων και να προηγούνται με 44-38 στο 15’ 57”. Ο φιλοξενούμενος αντέδρασε κι απάντησε με ένα 0-8 για το 44-46 στο 28’ 15”, με τους Πάνθηρες να περνούν εκ νέου μπροστά και να κλείνουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 51-46.

Στο 31’ 14” οι Πάνθηρες προηγήθηκαν με οκτώ (54-46), ενώ στο 38’ 29” έφτασαν τη διαφορά στους δώδεκα (70-58), με τον Πιερικό Αρχέλαο να σημειώνει στην συνέχεια ένα επιμέρους 3-15 και να ισοφαρίζει στους εβδομήντα τρεις πόντους εννέα δεύτερα πριν τη λήξη. Ο Σπαθάρας τρία δεύτερα πριν την εκπνοή της αναμέτρησης ευστόχησε σε μία ελεύθερη βολή διαμορφώνοντας το τελικό 74-73 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος αστόχησε στην επίθεση που εκδήλωσε στον εναπομείναντα χρόνο.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 11-11, 27-32, 51-46, 74-73.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 9, Ιορδανίδης 13 (3), Αδαμόπουλος 27, Καζαντζανίδης, Καρακασίδης 13, Ρίζος, Μαργαρίτης, Σπαθάρας 12 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Χατζηαγοράκης 10 (2), Πολυχρόνης 10, Μποζίνης, Τζιοβάρας 18, Ζησόπουλος 28 (2), Καρυπίδης, Τσαλμπούρης, Παπαπέτρου, Κουπάντσης, Ζαρκανέλας 7, Ρέντζος, Φανούλης.