Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ηττήθηκε με 49-77 από την Γουμένισσα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Γουμένισσα μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ δημιουργώντας μάλιστα διψήφια διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται σε 10-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο η φιλοξενούμενη ήταν αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Νίκου Κοτλέα να προηγούνται με 28-45.

Ανάλογη με του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την Γουμένισσα να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το υπέρ της 39-67.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τη φιλοξενούμενη να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 49-77, με την Γουμένισσα να ολοκληρώνει την αναμέτρηση έχοντας ευστοχήσει σε δεκαπέντε προσπάθειες τριών πόντων.

Διαιτητές: Μποΐτσης – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 10-23, 28-45, 39-67, 49-77.

ΠΑΟΚ Αλμωπίας (Αβραάμ): Μητρούλης 8, Καρπάς 6, Αμανίδης 6, Αβραάμ 11 (2), Τσαμτσίδης, Καλαϊτζής 2, Καρατζάς 13, Βαρδάρης 3.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Κοτλέας): Αγγελοστογιάννης 17 (5), Καραφύλτσης 8 (2), Κώστας 13 (3), Τζάκος 9, Παπαγεωργίου 8, Καλβάκης 5 (1), Τζιτζίδης 9 (3), Λιάπης 3 (1), Καρατζιάς 5.