Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου επικράτησε με 72-50 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο ο Εργόναθλος Πολυκάστρου βρήκε τις λύσεις και τις απαντήσεις απέναντι στον αντίπαλό του και προηγήθηκε με 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε, με το γηπεδούχο να δέχεται μόλις έξι πόντους και σε συνδυασμό με τους έντεκα που σημείωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 34-23.

Οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου συνέχισαν να έχουν πολύ καλή αμυντική λειτουργία και στο τρίτο δεκάλεπτο, γεγονός που τους επέτρεψε να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους και να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 55-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Εργόναθλο Πολυκάστρου να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 72-50.

Διαιτητές: Μητώνας – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 23-17, 34-23, 55-34, 72-50.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Δημητριάδης, Αρκούδας 14 (1), Γιαμπατζίδης 5 (1), Μπερμπερίδης 12 (1), Κουσιδώνης 9 (1), Πεχλιβανίδης 10 (1), Εκμετσόγλου 8, Πολυχρονίδης 14 (4).

Εδεσσαϊκός ΣΚ (Ροδοβίτης): Καφετζής 5 (1), Τακατζόγλου, Νάντσης, Τσάμης 19 (2), Κατσάρας, Πασχαλίδης 15 (2), Τεντζέρης 2, Ξυλουργίδης 4, Φώτογλου 3 (1), Σταμπουλής 2, Θεοδωρίδης.