Ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς ηττήθηκε με 47-54 από τον Αλέξανδρο Αξιούπολης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτόχωρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Μέγα Αλέξανδρο Λεπτοκαρυάς να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 13-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αλέξανδρο Αξιούπολης να είναι η ομάδα που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 25-30.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε μικρή απόσταση η μία από την άλλη και το φιλοξενούμενο να διατηρεί το προβάδισμά του και το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-42.

Με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Αλέξανδρο Αξιούπολης να φτάνει στην τελική επικράτηση με 47-54.

Διαιτητές: Γιανκίδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 13-12, 25-30, 37-42, 47-54.

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς (Αγοραστός): Τσιώκας, Καλαμαράς, Μπουρδούβαλης 13, Αγοραστός Γ., Κατράνας, Καρακικές 3 (1), Μάτος 2, Ζαφειρίδης, Φακίτσας 7, Μπακάλης 7 (1), Αγοραστός Ν. 8 (2), Γκέκας 7.

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης: Τραπεζανίδης, Γουβιανάκης 29 (3), Μιχαλόπουλος 4, Παντηρμάς 2, Καπνόπουλος 4, Χαλκιάς, Κούτουλας 15 (2).