Ο Βατανιακός επικράτησε με 77-79 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βατανιακό να είναι η ομάδα που κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 18-24.

Ο φιλοξενούμενος συνέχισε να είναι ιδιαίτερα παραγωγικός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε είκοσι δύο πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαπέντε που δέχθηκε πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 33-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα χέρια του και κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς, ωστόσο η ομάδα της Κατερίνης διατηρήθηκε σε θέση οδηγού στο σκορ, όντας μπροστά με 58-62.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Σιδηρόπουλο να ισοφαρίζει με εύστοχο τρίποντο για λογαριασμό του γηπεδούχου στους εβδομήντα επτά πόντους, δέκα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τον Βαρβούτη να δίνει τη νίκη στον Βατανιακό στην τελευταία επίθεση του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 77-79.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηχαρίσης.

Δεκάλεπτα: 18-24, 33-46, 58-62, 77-79.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 5, Μουρατίδης 1, Ζιάνης 6 (2), Βαδόλας, Νικολαΐδης 2, Τούφας 14 (2), Σκουλαριώτης 16, Σιδηρόπουλος 7 (1), Πουρλίδας, Δίντσης 10 (2), Πράπας 16, Δημητρίου.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Λάλλας 3, Μεσκούρης 4, Πόσιος 4, Γιαμούζης 14 (4), Αμανατίδης 7, Ακερμανίδης 12 (2), Γαλανός 8 (2), Μπίσμπας 14 (3), Βαρβούτης 13.