Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 69-80 από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Βαφύρα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ήταν καλύτερος, σημείωσε δεκαεννέα πόντους και σε συνδυασμό με τους εννέα που δέχθηκε στην άμυνα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 26-33.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, σημείο στο οποίο ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε με δεκαπέντε πόντους, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να ισορροπούν το παιχνίδι στην συνέχεια και στο σκορ να διαμορφώνεται σε 46-54.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να διατηρεί το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 69-80.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 17-14, 26-33, 46-54, 69-80.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Ζιώγας 9 (2), Τζιόλης, Ευαγγελόπουλος 18 (1), Γερονάτσιος 3 (1), Μπατζάκης 1, Λαγαμτζής 2, Ντακαρέλας 10 (1), Στεφανίδης 15 (1), Παπακώστας, Ασλανίδης 2, Γερομιχαλός 9 (3).

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Πάππου 7, Οικονομόπουλος, Πουαρίδης, Χρυσικός 3 (1), Μπαλτάς, Παντοφλίδης 17 (1), Παπαδόπουλος 21 (6), Παπαγερίδης 4, Καράκας 26 (1), Πρόϊος, Μουλγκέτσι 2.