Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 69-56 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Βέροιας ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου πήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 19-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός ανέβασε την απόδοσή του, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά ο γηπεδούχος διατήρησε το προβάδισμα με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 32-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα της Ημαθίας, η οποία σημείωσε είκοσι πόντους, ενώ περιόρισε το φιλοξενούμενο στους εννέα, με αποτέλεσμα να ανεβάσει την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και να κλείσει την περίοδο με το υπέρ του 52-38.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρσησης, με τον ΑΟΚ Βέροιας να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 69-56.

Διαιτητές: Μελανίδης – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 19-11, 32-29, 52-38, 69-56.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Στογιάννος, Ουσουλτζόγλου 6, Καραθανάσης 12 (2), Γκίτκος 3, Δημάκας, Αβραμίδης 3 (1), Ιωαννίδης 3 (1), Σούλης 4, Τριχόπουλος 3 (1), Χρήστου, Χαραλαμπίδης 15 (1), Κασαμπαλής 20 (1).

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 13 (2), Κοιλιάς, Στάμος Κ.Α. 13, Γιουμούκης 4, Βουλτσίδης 18 (2), Βουτσακόπουλος 6, Μελίδης 2.