Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 44-49 της Αναγέννησης Νέου Ρύσιου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νέου Ρύσιου, σε αγώνα για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε καλύτερα από την αντίπαλό του στην αναμέτρηση και όντας ιδιαίτερα παραγωγικός στην επίθεση, όχι μόνο πήρε το προβάδισμα στο σκορ αλλά έφτασε και τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 11-21 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναγέννηση Νέου Ρύσιου ισορρόπησε το παιχνίδι, με το φιλοξενούμενο να διατηρεί το προβάδισμά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 21-31.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Κατερίνης να ολοκληρώνει την περίοδο όντας μπροστά με οκτώ πόντους (31-39).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 44-49.

Διαιτητές: Ιορδανίδης – Παπαδόπουλος.

Δεκάλεπτα: 11-21, 21-31, 31-39, 44-49.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μπαλλά 7, Κωστανάκη 9, Σουλιώτη 6, Τσαλή 3 (1), Καλογρίδου, Καλομιτσίνη 4, Κανέλλογλου 4, Παπαδάκη 5, Κουλουμπή, Κοκκίνου 6.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 11 (1), Κιολέογλου 10 (1), Μάντζου, Ντριστέλλα 4, Γκοτζαμάνη, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα 4 (1), Καρατάσιου 7, Αρτεμισίου 13 (1).