Ο Πιερικός επικράτησε με 1-3 σετ του Άρη Θεσσαλονίκης. Στο Δημοτικό Κέντρο Πυλαίας, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός πρόσθεσε άλλη μία εξαιρετική κι επιβλητική εμφάνιση στο ενεργητικό του, νίκησε και τον Άρη Θεσσαλονίκης ο οποίος μπόρεσε να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της ομάδας της Κατερίνης μόνο στο δεύτερο σετ και πλέον μπαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία και χωρίς καθόλου άγχος στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος όπου θα διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό σε μία δύσκολη τετράδα αγώνων.

Στο πρώτο σετ ο Πιερικός προηγήθηκε με 5-10, διεύρυνε το προβάδισμά του έως και τους οκτώ (11-19) κι έφτασε στο 0-1 με 18-25 σε 22’.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκειά του με τον Άρη να φτάνει στην ισοφάριση με 28-26 σε 27’.

Στο τρίτο σετ ο φιλοξενούμενος χάρη σε ένα σερί πέντε πόντων μετέτρεψε το 10-18 σε 10-13, έφτασε τη διαφορά στους έξι (13-19) κι έκανε το 1-2 με 19-25 σε 23’.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Κώστα Σαρρή μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι, προηγήθηκαν με 1-6 και όντας σε θέση οδηγού συνεχώς απέκτησαν διαφορά οκτώ πόντων (10-18) και με 22-25 σε 26’ έφτασαν στην τελική επικράτηση και στην κατάκτηση των τριών πόντων.

Διαιτητές: Μαυρίδης – Τοσουνίδης.

Τα σετ: 18-25, 28-26, 19-25, 22-25 σε 98’.