Η 9η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της 9ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών ολοκληρώθηκε, με τον Ολυμπιακό Βόλου να κάνει το 9×9, μετατρέποντας σε περίπατο το ντέρμπι με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Η Ολύμπια Λάρισας νίκησε εύκολα τον ΠΑΣ Γιάννινα και “έπιασε” την ομάδα της Καλαμαριάς στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ σε απόσταση μίας νίκης από την κορυφή παρέμεινε ο Ηρακλής που κέρδισε την Πυλαία με 61-52 εκτός έδρας. Στα υπόλοιπα ματς, ο Πιερικός πήρε σπουδαίο “διπλό” κόντρα στη Σταυρούπολη, όπως και η Ασπίδα Ξάνθης που κέρδισε στο “νήμα” τους Τιτάνες Δράμας

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 61-35
Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Ολυμπιακός Βόλου επιβλήθηκε με 61-35 του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο Βόλο και διατηρήθηκε πρώτος και αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α2 γυναικών φτάνοντας τις εννέα νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι «ερυθρόλευκες», αν και δεν έφτασαν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, επικράτησαν πολύ εύκολα των αντιπάλου τους οι οποίες έπαιξαν με σημαντικότατες ελλείψεις, καθώς παρουσιάστηκαν με μόλις έξι παίκτριες και «εγκλωβίστηκαν» στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων.
Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική μέρα την Άννα Ταντουρόφσκα που «διέλυσε» με τα τρίποντά της την άμυνα ζώνης των γηπεδούχων, ενώ σημαντική στο πρώτο κυρίως μέρος ήταν και η συμβολή της Λαμπρινής Αγαγιώτου. Στα μέσα της πρώτης περιόδου τραυματίστηκε η Δανάη Αγκάνη που υπέστη διάστρεμμα.

Δεκάλεπτα: 18-10, 35-20, 45-30, 61-35

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Παγκαλίδου 1, Νούλα, Ταντουρόφκσα 18 (4), Αγαγιώτη 6 (2), Ζέρβα 7, Σουλτάνη 14 (1), Τότση, Χούτα , Δημητριάδου 3, Ζήτη 2, Αγκάνη, Διαμαντοπούλου, Κοτσιάφτη 10.
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Σταμπή 9, Ιγγλέζου 2, Καλαντίδου, Σολωμού 8, Καϊμακτσή 14, Γραμματικού 2.

ΕΟ Σταυρούπολης – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 57-66

ΑΕ Πυλαίας – ΓΣ Ηρακλής 52-61
Εχοντας συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ ο Ηρακλής επικράτησε με 52-61 στην Πυλαία της τοπικής ΑΕ και παρέμεινε μόνος στην δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν με οκτώ παίκτριες (χωρίς Καρατζά, Νικολαϊδου, Γρηγοριάδου, Τζήμου), κατάφεραν να μειώσουν στην τρίτη περίοδο στους δύο και έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Δεκάλεπτα: 14-20, 29-35, 41-49, 52-61

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Μητράγκα, Ζωγράφου 6, Πετρίδου 10, Κοκκίνου 5, Βατσιτσίδου 13, Ζιβώνη 3, Γαλιτσιάνου 13 (1), Πλουμπή 2.
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 5, Ελευθεριάδου 3 (1), Κωτούλα 10 , Γιαννούδη 2, Τσακίρη, Τσαμπούρη 12 (3), Μαργαρίτη 8, Κομνηνού, Γεροστεργίου 3, Τζιότζιου 5, Λογδανίδου 11, Καρακούλα 2.

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – ΠΑΣ Γιάννινα 66-52
Με εντυπωσιακό σερί 15-4 στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ολύμπια επικράτησε στην Λάρισα με 66-52 του αξιόμαχου, αν και με πολλές απουσίες, ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Ηπειρώτισσες ήταν για πάνω από 30 λεπτά κοντά στο σκορ, αλλά δεν είχαν δυνάμεις στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 19-18, 34-35, 51-48, 66-52

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Μαρκούτη, Σουλιώτη 12, Κυριτσάκα 1, Παπαστεργίου 6(2), Λιάσκου, Σκαρλή 3 (1) , Μαγδαλιανιδου, Κουτσουνούρη 27 (3), Καλλίδη 17 (3), Ντούρα.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 16 (3), Βαλέκα, Γιωτίτσα Ε. 7 (1), Μεντεσίδου 12 (1), Σταματέλου 4, Γιωτίτσα Δ. 7, Καννή 6 (2) , Μπουκουβάλα.

ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης 36-38
Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Ασπίδα Ξάνθης επικράτησε στην Δράμα των Τιτάνων με 36-38. Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ στο 33ο λεπτό ήταν 33-26, υπέρ των γηπεδούχων.

Η Ασπίδα κατάφερε να το γυρίσει σε 36-35 και η Μαμαλίγκατζη με τρίποντο έξι δεύτερα πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς η Γιαντσιώρη αστόχησε στο τελευταίο σουτ των Τιτάνων.

Δεκάλεπτα: 12-4, 17-14, 26-24, 36-38

ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου, Παράσχου, Καριώτη Κ., Σαμολαδά 5 (1), Αρσένογλου Μ., Γαϊτάνη Ε. 20, Γιαντσιώρη 4, Αρσένογλου Κ. 7 (1), Κυριακίδου.
ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 5 (1), Καραλίδου Σ. 7 (1), Σακουλάκη, Καρακώστα 2, Παπαχρυσοβέργη, Καραλή 6, Λαζαρίδου, Σαρβάνη, Σουλιώτη 11, Μαμαλίγκατζη 5 (1), Καραλίδου Β. 2, Γκιργκίζα.