Ο Αρχέλαος ηττήθηκε με 3-1 από την Νέα Γενεά, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 Γυναικών.

Ο Αρχέλαος παρ’ όλα αυτά έδειξε σημάδια βελτίωσης σε όλους τους τομείς και θεωρείται πλέον θέμα χρόνου η ανάκαμψη, μετά την ανατροπή των πλάνων του προγραμματισμού που είχε κάνει το τεχνικό τιμ, λόγω της παρατεταμένης απεργίας των διαιτητών που ανέτρεψε τα αγωνιστικά δεδομένα της ομάδας. Επίσης να σημειώσουμε ότι η πασαδόρος της ομάδας, Όλγα Πεπόνη, αγωνίστηκε ασθενής.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα της Κατερίνης και προηγήθηκε με 2-9 στο πρώτο σετ. Η Νέα Γενεά επιχείρησε την ανατροπή επιστρέφοντας από το 15-24, καθώς μείωσε σε 22-24, αλλά ο Αρχέλαος πήρε το επόμενο set ball και έκανε το 0-1 στα σετ.

Το δεύτερο σετ κρίθηκε περίπου στα μισά του, καθώς η Νέα Γενεά, παίρνοντας τέσσερις συνεχόμενους πόντους, προηγήθηκε με 15-10 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Ασβεστοχωρίου δεν επέτρεψε να αμφισβητηθεί το ποιος θα κατακτήσει το τρίτο σετ, καθώς πήρε καφάλι στο σκορ από την αρχή του, προηγήθηκε με 8-2, άνοιξε τη διαφορά στους εννέα πόντους στην συνέχεια (15-6) κι έτσι πλέον ήθελε άλλο ένα σετ να κατακτήσει τη νίκη.

Νίκη που έδειξε ότι θα την κατακτήσει εύκολα, καθώς προγήθηκε με 9-0 στο τέταρτο σετ. Ωστόσο τα κορίτσα του Αρχέλαου αντέδρασαν, μείωσαν σε 21-17, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν τον αγώνα στο tie break.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 25-15, 25-19.