Ο Αρχέλαος ηττήθηκε, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, με 0-3 σετ από την Νίκη Αιγινίου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Σε έναν αγώνα που αποζημίωσε στο έπακρο τους φιλάθλους που τον παρακολούθησαν γεμίζοντας το Κλειστό, οι δύο ομάδες δικαιολόγησαν, η γηπεδούχος το γιατί θεωρείται φαβορί για την άνοδο στην Α2 και η φιλοξενούμενη γιατί οδηγεί την κούρσα στον υποόμιλο της Α2 που αγωνίζεται.

Αμφίρροπο στο ξεκίνημά του το πρώτο σετ, με τον Αρχέλαο να περνά μπροστά με 4-2, η Νίκη Αιγινίου να ισοφαρίζει σε 7-7 και τους γηπεδούχους να ανακτούν άμεσα τη διαφορά των δύο πόντων (9-7). Η ομάδα της βόρειας Πιερίας πήρε για πρώτη φορά διαφορά δύο πόντων στο 13-15 και το σετ βάδιζε σε τεντωμένο σκοινί. Η πρώτη ομάδα που κατάφερε να αποσπαστεί με περισσότερους από δύο πόντους, ήταν η Νίκη Αιγινίου στο 21-24, η οποία και κατέκτησε το σετ.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με 5-3, με αυτήν του Αιγινίου να προσπερνά με 7-9. Σε εκείνο το σημείο η Νίκη πήρε τον έλεγχο του αγώνα κι έφτασε της διαφορά στους πέντε (9-14). Αυτό ήταν και το σημείο που ουσιαστικά κρίθηκε το σετ, καθώς στην συνέχεια η Νίκη έλεγξε το σετ κι έφτασε στην κατάκτησή του, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους οκτώ πόντους (13-21) και παρά την επιστροφή που επιχείρησε ο Αρχέλαος μειώνοντας προς στιγμήν στους τρεις (21-24).

Στο ίδιο αμφίρροπο μοτίβο ξεκίνησε και το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στους πρώτους δώδεκα πόντους (6-6). Το σερί πέντε πόντων που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι (6-11) τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα και την απαραίτητη ψυχολογία, ώστε να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ και μαζί και του αγώνα. Η διαφορά έφτασε στους επτά πόντους (13-20), αλλά ο Αρχέλαος ανέκαμψε ισοφαρίζοντας (21-21) και το παιχνίδι πήρε ξανά φωτιά. Οι εναπομείναντες πόντοι ήταν για γερά νεύρα και έδωσαν στην ομάδα του Αιγινίου τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 22-25.
2ο σετ: 7-8,12-16, 13-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 9-16, 19-21, 23-25.

Τα σετ: 22-25, 21-25, 23-25 σε 82′

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Στούπας): Μαρινόπουλος, Σούλης, Τζέβος, Γεωργόπουλος Β., Σιδηρόπουλος, Γιάγκου, Καραγιάννης, Τασχουνίδης, Τσίρκος, Γερομιχαλός, Γεωργόπουλος Α., Τσιουπλής, Φωτιάδης.

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Γκιτέρσος, Παπαλεξίου, Μαυροβουνιώτης, Δημητριάδης, Κιοσσές, Μουράτης, Γκορίδης, Αντωνιάδης, Κόκκινος, Ιμβριώτης, Χασιαπέτης, Βουλκίδης, Μήλης, Ματσκίδης.