Ο Αρχέλαος ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Ποσεδώνα Βέροιας, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Πρωταθλήματος Κορασίδων της ΕΣΠΕΜ.

Στο πρώτο σετ ο Αρχέλαος ξεκίνησε ιδανικά. προηγήθηκε με 7-1, διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας και παρόλη τη μείωση του σκορ από τον Ποσειδώνα Βέροιας στα τελειώματα του σετ (22-18), το κατέκτησε σχετικά εύκολα.

Καλύτερα μπήκαν στο δεύτερο σετ τα κορίτσια του Ποσειδώνα Βέροιας, που προηγήθηκαν με 0-3 και στην συνέχεια, σημειώνοντας έντεκα αναπάντητους πόντους, εκτόξευσαν τη διαφορά στους δεκατρείς (3-16). Ο Αρχέλαος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά μέχρι και στους πέντε πόντους, στο νήμα του σετ (19-24), με τη φιλοξενούμενη ομάδα να φτάνει στην κατάκτηση του και να ισοφαρίζει τον αγώνα.

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο καμία ομάδα δεν ξεχώρισε στην εκκίνησή του και πήγαν χέρι χέρι μέχρι και το 13-12. Σε εκείνο το σημείο ο Ποσειδώνας Βέροιας έκανε ένα 0-4 και πήρε μία διαφορά τριών πόντων (13-16), τη διεύρυνε στην συνέχεια και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση και αυτού του σετ.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ ο Αρχέλαος έδειξε ότι μπήκε αποφασισμένος να οδηγήσει τον αγώνα στο tie break, καθώς προηγήθηκε με 4-0. Ο Ποσειδώνας Βέροιας αντέδρασε άμεσα, προηγήθηκε με 4-7 και άλλαξε πρόωρα τις ισορροπίες. Οι τρεις πόντοι της διαφοράς έγιναν δέκα (5-15) και η ομάδα από την Ημαθία βρέθηκε στην τελική ευθεία για την κατάκτηση της νίκης, όπερ και εγένετο, παρά την προσωρινή μείωση από τη γηπεδούχο στους τέσσερις (16-20).