Αποστολή στη Νάουσα

Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 61-34 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την προημιτελική φάση του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Φίλιππος Βέροιας πήρε κεφάλι στο σκορ από το όγδοο λεπτό και μετά, το διατήρησε μέχρι τέλους κατακτώντας τη νίκη και θα αντιμετωπίσει αύριο στις 12:30 τον Σκυδραϊκό με έπαθλο την συμμετοχή στο Final Four του ερχόμενου Σαββατοκύριακου στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, με τους Πιερικό Αρχέλαο, Άθλο Αλεξάνδρειας και Ζαφειράκη Νάουσας να είναι οι υπόλοιποι τρεις διεκδικητές του τίτλου.

Με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ξεκίνησε η αναμέτρηση και τον Φίλιππο Βέροιας να είναι αυτός που απέκτησε προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων, καθώς προηγήθηκε με 9-5  στο 8’ 11”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα της Ημαθίας διεύρυνε το προβάδισμά της στους επτά (13-6) στο 12’ 11” και στους εννέα (19-10) στο 15’ 23”, ενώ έφτασε τη διαφορά για πρώτη σε διψήφιο επίπεδο (24-13) στο 18’ 53” και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 26-15.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών έμεινε χωρίς σκορ εντός πεδιάς στα πρώτα 5’ 53” του δεύτερου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα ο Φίλιππος Βέροιας να ξεφύγει με είκοσι τέσσερις πόντους (40-16) στο 25’ 12” και προηγήθηκε με 44-20 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Φίλιππο Βέροιας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 61-34.

Διαιτητές: Μελανίδης – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 9-5, 26-15, 44-18, 61-34.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Λευκόπουλος): Γεωργιάδης 4, Αλεξίου 2, Αρβανίτης 4, Φάκας 9, Πιπεράκης 13, Ζύφι 11, Καρανικολόπουλος 5 (1), Ασβεστάς, Πολυμένης 8 (2), Τασιόπουλος 2, Βύζας 3 (1).

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κυριαζής): Υγειονομάκης, Γεωργιάδης 2, Καρολίδης 12, Μιτσάγγας 5 (1), Χαραμής, Χατζηχαριώνος, Καραμανλής, Βένος Π, Βένος Κ. 8 (1), Παπαδόπουλος 5, Βουλγαρίδης, Χατζηαντωνίου 2.