Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-2 σετ του Λαγκαδά, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 Γυναικών.

Ο Λαγκαδάς προηγήθηκε με 0-2 και στην εξέλιξη του διερύρυνε το προβάδισμα του στους πέντε πόντους (8-13). Ο Αρχέλαος μείωσε σε 12-13, με τον Λαγκαδά να ανακτά τη διαφορά (13-18) και να τη διατηρεί μέχρι το τέλους του σετ.

Άμεση ήταν η αντίδραση της ομάδας της Κατερίνης, στο αρχικό 1-4 του Λαγκαδά περνόντας μπροστά με 10-5. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους έξι πόντους (19-13), με τον Λαγκαδά να επιχειρεί την ανατροπή μειώνοντας στους δύο (21-19), αλλά όλα φάνηκαν να κρίνονται όταν ο Αρχέλαος έφτασε στο 24-20. Τελικά τα κορίτσια του Λαγκαδά όμως κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή παίρνοντας το σετ με 25-27.

Ο Λαγκαδάς ήταν η ομάδα που πήρε προβάδισμα στην αρχή και του τρίτου σετ, καθώς προηγήθηκε με 3-5 και 5-11, μετά από ένα σερί 0-5. Η διαφορά σιγά σιγά εξανεμίστηκε και ο Αρχέλαος πέρασε ξανά μπροστά με 18-17. Ένα σερί τριών πόντων για τον γηπεδούχο μετέτρεψε το 19-19 σε 22-19 και το σετ έγειρε προς τη μεριά των κοριτσιών του Αστέριου Τσιουπλή.

Οι πρώτοι δεκαοκτώ πόντοι του τέταρτου σετ κερδίθηκαν ισομερώς με τα κορίτσια του Λαγκαδά να παίρνουν κεφάλι μετά από ένα σερί τεσσάρων πόντων με 9-12. Οι φιλοξενούμενες, έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, διατήρησαν τη διαφορά και στην εξέλιξη του σετ την έφτασαν στους οκτώ (12-20) και στην κατάκτηση του σετ και των τριών βαθμών, παρά τη μείωση από πλευράς Αρχέλαου στους τέσσερις (19-23)…

Και κάπως έτσι είχα κλείσει το άρθρο και περίμενα απλά το τελικό σκορ του τέταρτου σετ για να το δημοσιεύω…

Τα κορίτσια του Αστέριου Τσιουπλή όμως ανέτρεψαν κάθε πρόβλεψη και λογική και πέτυχαν μία επική ανατροπή.

Ο ηλεκτρονικός πίνακας του Κλειστού έγραφε 19-24 και η καλύτερη παίκτρια του αγώνα, η Ευαγγελία Μπαλασά, σηκώνεται χωρίς μπλοκ και το τέλος του αγώνα είναι δεδομένο. Καρφώνει άουτ και η ιστορία του αγώνα αρχίζει να ανατρέπεται. Η Όλγα Πεπόνη πάει στο σερβίς, ο Αρχέλαος παίρνει επτά συνεχόμενους πόντους και οδηγεί τον αγώνα στο tie break.

Όλοι περιμένουν ένα tie break θρίλερ και για γερά νεύρα, αλλά η ομάδα της Κατερίνης διαψεύδει τους πάντες και συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο τέταρτο σετ. Η Όλγα Πεπόνη ξανά στο σερβίς, ο Αρχέλαος προηγείται με 13-0 και κατακτά εν τέλει το σετ με 15-1 και τον αγώνα.