Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 58-42 του Φίλιππου Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Κατερίνης πήρε από το εβδομηκοστό πέμπτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τέλους, έχοντας στη συντριπτική πλειοψηφία της διαφορά ασφαλείας και πήρε την πρόκριση για τον αυριανό τελικό, επικρατώντας δίκαια του Φίλιππου Βέροιας, ο οποίος όσες φορές προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, η προσπάθειά του έμεινε ημιτελής.

Οι Ημαθιώτες προηγήθηκαν με 0-2 όμως ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε γρήγορα σε ρόλο… οδηγού στο σκορ και με ένα σερί 10-0, πέρασε μπροστά με 10-2 (4′) και με 14-5 (5′). Οι Βεροιώτες “μάζεψαν” τη διαφορά με το τέλος του α’ δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα της Πιερίας να προηγείται με 18-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Κατερινιώτες διατήρησαν το προβάδισμα, “ανοίγοντας” προοδευτικά τη διαφορά που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων και παρά το πρόσκαιρο 26-23 (15′) το ημίχρονο έληξε με 36-25 υπέρ του Πιερικού Αρχελάου.

Στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου ο Πιερικός έφτασε τη διαφορά στο +15 (40-25 και 42-27) και αργότερα στο +16 (51-35 στο 29′) αλλά ο Φίλιππος “μάζεψε” τη διαφορά μέχρι τέλος της περιόδου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-41.

Στην 4η περίοδο ο Πιερικός Αρχέλαος έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+17), κάνοντας με ένα σερί 7-0 το 58-41, με το 58-42 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το Live του Κατερίνη Sport.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 18-14, 36-25, 51-41, 58-42.