Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 48-62 της ΑΓΕ Πιερίας στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης στον τελικό του πρωταθλήματος Κορασίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ κατακτώντας τον φετινό τίτλο.

Σε μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα για την εποχή και δεδομένων των συνθηκών αναμέτρηση, ο Πιερικός Αρχέλαος παρότι τα βρήκε … σκούρα για τριάντα λεπτά απέναντι στην πολύ σκληρή για να παραδοθεί ΑΓΕ Πιερίας, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί αφού “πάτησε γκάζι” στην τελευταία περίοδο φτάνοντας με εμφατικό τρόπο στη νίκη με 48-62 και κατακτώντας τον τίτλο του πρωταθλητή Κορασίδων ΕΚΑΣΚΕΜ για την σεζόν 2019-20.

Επιπλέον με αυτή τη νίκη, ο πρωταθλητής Πιερικός Αρχέλαος εξασφάλισε το εισιτήριο για τη Β’ φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος το οποίο θα διεξαχθεί από τις 13 έως τις 17 Ιουλίου στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Σταυρούπολης.

Από την άλλη πλευρά, η ΑΓΕ Πιερίας παρόλο που είχε εξ αρχής μία τρομερά δύσκολη αποστολή όντας υποχρεωμένη να καλύψει τη διαφορά είκοσι ενός πόντων από τον αντίπαλό της προκειμένου να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει τον τίτλο, ήταν εξαιρετική για τρεις περιόδους (και κυρίως στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας μέχρι το +17) έχοντας μάλιστα συνεχώς στα χέρια της το προβάδισμα, ωστόσο στο φινάλε λύγισε απέναντι στο φαβορί του παιχνιδιού κερδίζοντας πάντως το καθολικό χειροκρότημα όλων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΓΕ Πιερίας μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ προσπαθώντας από το ξεκίνημα του ματς να πάρει τα ηνία και να κυνηγήσει την ανατροπή. Προηγήθηκε με επτά πόντους τρία λεπτά περίπου πριν τη λήξη αυτού (14-7, 3′ και 18”) και έκλεισε την περίοδο με την ίδια διαφορά (16-9).

Το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν και το πλέον συναρπαστικό, αφού οι παίκτριες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου ήταν τρομερά παραγωγικές στην επίθεση ανεβάζοντας σταθερά τη διαφορά από τον Πιερικό Αρχέλαο, εκτοξεύοντάς την μάλιστα μέχρι και το +17 (30-13) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στη συνέχεια, ο φιλοξενούμενος με κάποια σημαντικά καλάθια ισορρόπησε λίγο το ματς, ωστόσο η ΑΓΕ Πιερίας εξακολουθούσε να είναι εύστοχη και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά δεκατεσσάρων πόντων (35-21) βάζοντας “φωτιά” στην υπόθεση τίτλος.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε, αφού οι παίκτριες της Μαριαλένας Χελιδώνη μπήκαν με ορμή στον αγωνιστικό χώρο τρέχοντας ένα σερί 2-10 και “συμμαζεύοντας” σημαντικά τη διαφορά με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ κατάφερε να ολοκληρώσει την περίοδο με επιμέρους σκορ 6-16, με την ΑΓΕ Πιερίας να βλέπει το όνειρο να απομακρύνεται αλλά να συνεχίζει παρόλα αυτά να κατέχει το πάνω χέρι στο ματς (41-37).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά ύστερα από το πρώτο πεντάλεπτο του ματς, (41-42, 8′ και 30”) το οποίο και δεν έχασε μέχρι το φινάλε επιβάλλοντας το ρυθμό του. Η ομάδα της Κατερίνης εκμεταλλεύτηκε το σωματικό και ψυχολογικό “άδειασμα” της αντιπάλου της σε αυτό το χρονικό σημείο του παιχνιδιού και με υψηλή παραγωγικότητα στην επίθεση διεύρυνε διαρκώς το προβάδισμά της, φτάνοντας εν τέλει σε θριαμβευτική νίκη με τελικό σκορ 48-62, κατακτώντας το πρωτάθλημα της σεζόν 2019-20.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 16-9, 35-21, 41-37, 48-62.