Με ήττα στη Θεσσαλονίκη ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α2 κατηγορίας χάντμπολ ο Αρχέλαος, ο οποίος έχασε από τη ΧΑΝΘ με 34-24, στο τελευταίο του παιχνίδι για το 2016.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 35′ (στο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά με 18-16) όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα, η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει υπέρ των γηπεδούχων, με τους παίκτες του Σωκράτη Σκούφα να γνωρίζουν την ήττα που τους έφερε στο -4 από την κορυφή, όπου βρίσκεται η ΧΑΝΘ με 16 βαθμούς, μαζί με το Φαίακα Κέρκυρας.

Δεδομένου ότι στην επόμενη αγωνιστική (21-01) ο Αρχέλαος θα πάρει νίκη άνευ αγώνα λόγω της αποχώρησης του Δία Πολίχνης, επόμενο παιχνίδι για τους Κατερινιώτες είναι στις 28-01 με τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης στο Β’ ΔΑΚ, οπότε υπάρχει αρκετός χρόνος για να δουλέψει η ομάδα έτσι ώστε να παρουσιαστεί ακόμη καλύτερη στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 11-9, 13-10, 16-13, 18-16 (ημίχρονο) – 21-20, 24-21, 26-21, 30-22, 32-22, 34-24.
Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης