ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΑΟΚ Βέροιας 56-71
Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ επικράτησε ο ΑΟΚ Βέροιας του συντοπίτη ΓΑΣ Αλεξάνδρειας. Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως η ομάδα της Βέροιας…πάτησε γκάζι στο δεύτερο και με μπροστάρηδες τους Μάντσο (23 πόντοι) και Γκανά (12) “έχτισε” διαφορά και έφτασε στο τελικό 56-71.
Για τον ΑΟΚ αγωνίστηκαν 12 παίκτες σε ένα μίνι rotation που επιχείρησε ο έμπειρος προπονητής, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα όταν και δέχτηκαν μόλις 8 πόντους Με τη νίκη του αυτή ο ΑΟΚ ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος και διατήρησε τη διαφορά του ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο ΦΟ Αριδαίας.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-32, 48-58, 56-71

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρομπούκης 10, Ουσουλτζόγλου 2, Χρυσάφης, Γκανάς 12 (2), Ορφανίδης, Βοργιατζίδης, Καπνάς 8, Αλευρίδης, Μάντσος 23 (1), Λέφας 5, Γκεκόπουλος 2, Γιαννουζάκος 9 (3).

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 68-40
Νικηφόρο ήταν το τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου της ΕΚΑΣΚΕΜ και παράλληλα τελευταίο για το 2016 για τους άνδρες του Ζαφειράκη.

Στο κλειστό γυμναστήριο Νάουσας το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα του Ζαφειράκη επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών. Χάρη στην εξαιρετική της αμυντική λειτουργία, την πίεση και τα κλεψίματα η ομάδα της Νάουσας βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 30 πόντους εξουδετερώνοντας πλήρως τους αντιπάλους της.
Η ομάδα των Γιαννιτσών κατάφερε να βρίσκεται κοντά στο σκορ στα 2 πρώτα δεκάλεπτα (15-12) και (29-22) αντίστοιχα. Με την αρχή της τρίτης περιόδου ο Ζαφειράκης πάτησε γκάζι, έσφιξε την άμυνα του, κέρδισε μπάλες και βγήκε στον αιφνιδιασμό. Ο Ζαφειράκης ήταν εύστοχος και από την γραμμή των τριών πόντων με τους Μουρατίδη- Ζιάνη να «πυροβολούν» και να δίνουν αέρα 22 πόντων με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο προπονητής του Ζαφειράκη κ. Νίκος Τούφας έδωσε χρόνο συμμετοχής και δοκίμασε σχήματα με όλους τους παίκτες καθώς ο Μέγας Αλέξανδρος έδειχνε αδύναμος να αντιδράσει.
Το τελικό 68-40 βρήκε τους παίκτες του Ζαφειράκη στο κέντρο του γηπέδου να αφιερώνουν την νίκη τους στον προπονητή της ομάδας Θανάση Πουρλίδα που για προσωπικούς λόγους δεν βρέθηκε στο γήπεδο.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας: Βάιγκαντ 8, Τούφας 10, Μουρατίδης 12, Βαδόλας 3, Ζαχαριάδης 2, Ζιάνης 9, Σκουλαριώτης 10, Σιδηρόπουλος 2, Ζέφυρος 4, Λιόλιος 10, Μπολιος

ΑΓΕ Πιερίας – ΓΑΣ Βαφύρας Δίου 73-67

ΑΣ Σκυδραϊκός – ΦΟ Αριδαίας 64-72
Αήττητος κατάφερε να ολοκληρώσει τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ η ομάδα του ΦΟ Αριδαίας, αφου επικράτησε και μέσα στη Σκύδρα του τοπικού Σκυδραϊκού με 64­-72.
Από την αρχή της αναμέτρησης οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση προσπάθησαν και επέβαλλαν το δικό του ρυθμό με τους γηπεδούχους να παλεύουν να μείνουν κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 10­-18.
Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα στο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΦΟΑ μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 20 39­-59.
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Σκυδραϊκού κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με μπροστάρη τον Σταυρουλάκη κατεβάζοντας τη διαφορά κάτω από τους δέκα, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με νίκη του ΦΟΑ (64­-72).

Δεκάλεπτα: 10-18, 27-35, 39-59, 64-72.

AΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Καπετανόπουλος 2, Φαντίδης, Τραϊανός 6, Λυκόπουλος, Χομένκο 8, Τσανακτσίδης 3, Δερμιτζάκης 7 (1), Σταυρουλάκης 38 (4).
ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης 8, Κανονίδης 2, Ζέρζης, Τοπαλίδης 15, Αμανίδης, Μπεγλόπουλος 7, Παπαβραάμ, Αβραμίδης 20 (4), Αλεξανδρόπουλος, Μακρόπουλος 12, Αργυρός, Τζάτσης 8 (1).