Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 65-57 του Βατανιακού, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Πρωταθιλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και κράτησε ζωντανό το ενδια΄φερον των φιλάθλων μέχρι τέλους. ο Βατανιακός ήταν μπροστά στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ένα επιμέρους 23-8 της ΑΓΕ Πιερίας, στην τρίτη περίοδο, της έδωσε το προβάδισμα το οποίο το διατήρησε έως και το τέλος στου αγώνα και πήρε μία σημαντική νίκη σε έναν ανοχτό, όπως αποδεικνύεται, όμιλο.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Φελεκίδης

Δεκάλεπτα: 10-14, 22-31, 45-39, 65-57.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Πάππας 4, Βαϊτσόπουλος 17 (1), Σκλιοπίδης 4, Παρασκευαϊδης, Παπαγιαννούλης, Ξαφένιας 2, Βουλγαράκης 19 (4), Αντωνίου 4, Τοψικιώτης, Παπαδόπουλος 15 (1), Κωνσταντινίδης, Αδαμίδης 2.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Μαρμαρίδης 3 (1), Μέλιος 31 (1), Τερζόπουλος 10, Μάνος, Λουϊζάκης, Λαγαμτζής 6, Θερμίσογλου 7, Δουμπλής, Σκρέτας, Αδαμαντίδης.