Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής πέτυχε ο Αίας Ευόσμου, κάμπτοντας την αντίσταση της Ασπίδας Ξάνθης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Μεγάλη νίκη επί του Χαριλάου Τρικούπη στο Μεσολόγγι, πανηγύρισε η Καστοριά, παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Καρδίτσα πήρε σπουδαίο διπλό στην Λάρισα, επικρατώντας επί του Ερμή Αγιάς στο θεσσαλικό ντέρμπι. Ήττα σοκ υπέστη το Πευκοχώρι εντός έδρας από τον ΑΟ Πολυγύρου, ο οποίος πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, ενώ η ΧΑΝΘ πήρε στο νήμα το ντέρμπι με τον Πιερικό Αρχέλαο, προσπερνώντας τον στη βαθμολογία. Ανατόλια και Ερμής Λαγκαδά υπερασπίστηκαν τις έδρες τους κόντρα σε Φίλιππο Βέροιας και Στρατώνι, ανεβαίνοντας αμφότερες οι ομάδες στο 7-5, τη στιγμή που το Αγρίνιο επιβλήθηκε της Γέφυρας εκτός έδρας.

ΧΑΝΘ – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 71-70

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΣ Καστοριάς 70-72
Ο Χαρίλαος Τρικούπης έκανε σπουδαία εμφάνιση απέναντι στην πρωτοπόρο Καστοριά, χάνοντας με ένα καλάθι 70-72. Οι παίκτες του κ. Δημητριάδη δεν φοβήθηκαν τον αντίπαλο, παλεύοντας μέχρι τέλους για το θετικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο πήρε μικρό προβάδισμα πέντε πόντων οι φιλοξενούμενοι, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Χαρίλαος Τρικούπης ανέτρεψε την κατάσταση παίρνοντας το προβάδισμα με 5 πόντους(56-51). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με την πιο έμπειρη ομάδα των φιλοξενούμενων να προσθέτει άλλη μια νίκη που την εδραιώνουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Δημόπουλος, Κωνσταντινίδου.

Δεκάλεπτα: 16-20, 31-36, 56-51, 70-72.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου 4 (1), Βουρνάς 2, Παπαδιονυσίου 18 (1), Τοπουζίδης, Μουράτογλου 9, Παπαρέγκας 16 (4), Γεωργιάδης 8, Μουρίκης 3, Ψάλτου 10.
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 17 (1), Ματενίδης, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 12, Τερσενίδης 8 (2), Τασιούδης, Μπένας 20, Αντωνιάδης 4, Τσότσος 4, Τεπετίδης 3 (1), Μπέγας.

ΓΣ Ερμής Αγιάς – ΑΣ Καρδίτσας 74-78
Οι κυανόλευκοι του Γρηγόρη Γιασάρη δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Καρδίτσας και γνώρισαν την τρίτη τους εντός έδρας ήττα με σκορ 74-78.
O Νέστορας Κόμματος ήταν συγκλονιστικός και με μεστή εμφάνιση κουβάλησε την ομάδα του με 29 πόντους ενώ ο Γιάννης Βαβάτσικος που κατέθεσε ψυχή στο παρκέ, αγωνίστηκε και στα 40 λεπτά σημειώνοντας 15.
Στην πρώτη περίοδο ο Ερμής είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά με τον Κόμματο να σημειώνει 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τους Παπαδόπουλο και Θέο να παίρνουν τις πρωτοβουλίες στην επίθεσή της ομάδα τους πέρασαν μπροστά στο σκορ. Το γεγονός όμως αυτό δεν αποπροσανατόλισε τους παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη που με το τρίποντο του Τσιαμπαλή και το δυνατό κάρφωμα του Βαβάτσικου έτρεξαν ένα σερί 9-0 και πήραν τα ηνία του παιχνιδιού πριν τελειώσει το δεκάλεπτο.
Το θεσσαλικό ντέρμπι παρέμεινε όμως ισορροπημένο και από τις δύο πλευρές, που πηγαίνουν πόντο πόντο στο σκορ και που προσπάθησαν να μην δίνουν δικαιώματα. Ο Ερμής με τις βολές του Περρωτή έγραψε το 31-29 ωστόσο στην συνέχεια έχασε την επαφή με το καλάθι και σε συνδυασμό με την κακή άμυνά του επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με 31-35 και λίγο αργότερα με 33-39. Λίγο πριν το ημίχρονο συμμάζεψε τα πράγματα αλλά η Καρδίτσα ξέφυγε στο +7 με τρίποντο του Καραμαριώτη.
Στην επανάληψη, προσπάθησε να επιστρέψει στην αναμέτρηση αλλά δεν μπορούσε να προσαρμόσει την άμυνά του στους παίκτες της Καρδίτσας που έβρισκαν σκορ με οποιοδήποτε τρόπο. Ο Κόμματος με τρίποντο μείωσε προσωρινά αλλά ο Λάκκας και Μαυρογιάννης έδωσαν λύσεις και κράτησαν την διαφορά πάνω από τους 7 πόντους.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήρθε η αντίδραση που περίμενε ο Ερμής έπειτα από το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Γρηγόρης Γιασάρης όταν είδε την διαφορά να ξεφεύγει επικίνδυνα. Από εκείνη την στιγμή έτρεξε ένα σερί 10-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Η κούραση όμως έπαιξε σημαντικό παράγοντα στις αποφάσεις των γηπεδούχων που έχασαν την ψυχραιμία τους στην επίθεση, οδηγώντας στο τέλος τους φιλοξενούμενους σε εύκολος πόντους στον αιφνιδιασμό και στις ελεύθερες βολές. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 74-78 για την ομάδα της Καρδίτσας που αποχαιρέτησε την χρονιά με νίκη επί του Ερμή Αγιάς.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Ζαχαρης

Δεκάλεπτα: 23-21, 37-44, 53-61, 74-78

ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασσαρης): Σιαμπαλής 5 (1), Γκανέτσας 2, Μηλιώνης 5 (1), Νταλός 3, Χαλκιάς, Κόμματος 29 (3), Περρωτής 5, Τριανταφύλλου 4, Βαβάτσικος 15 (1), Γούλας 6.
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης – Κομποδιέτας): Σκορδάς, Κουρέπης, Πανταζής 5 (1), Λάκκας 3, Μαυρογιάννης 8, Παππάς Κ. 2, Πάσσας, Καμαριώτης 13 (2), Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος 12 (2), Θέος 21 (2), Παππάς Γρ. 8 (2).

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 81-70

Διαιτητές: Φακίτσας, Ξέρας.

Δεκάλεπτα: 24-19, 39-41, 59-61, 81-70.

ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης 7 (1), Βρεττάς 3, Σιώπης 12 (1), Γαλανίδης 17 (4), Μπίλιος 2, Συμεωνίδης 9, Αζίζης, Σταματογιάννης 4, Τζουβάρας 14, Βεργίνης 8, Κοτσάνος 5.
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας 9 (2), Τσιμίδης 2, Βάλλιος 9 (2), Γεωργιάδης, Μόρας, Κοθράς 11, Σιόλογκας 23, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 6 (2).

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – ΣΑ Στρατωνίου 64-58

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Μαντήλας

Δεκάλεπτα: 19-11, 33-23, 50-40, 64-58.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Καϊκλής 7(1), Μήνου, Μέλλιος, Ακεψιμαΐδης 16(2), Μάρουσιτς 6, Νώτης 8, Παρίτσης 13(1), Πιλκούδης 4, Eλευθεριάδης 4, Σπουργίτης , Καντάρκος 6
ΣΑΑΚ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 9(1), Πολιτόπουλος 1, Συμεών, Δελίδης, Σαμαράς 4(1), Ζυγούρας , Γρηγοριάδης, Θωμαΐδης 8, Σουτζόπουλος 15(1), Φλιάτης Ι. 5(1), Φλιάτης Γ. 2, Δασκαλόπουλος 14.

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης 57-55

Διαιτητές: Γερακίνης, Σαρακηνίδης

Δεκάλεπτα: 16-16, 28-30, 41-46, 57-55

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Τσούρμας): Αμούτζιας 15 (1), Τσιμπής 7, Καδής, Δεληγιαννίδης 10 (2), Τσιακλάγκανος 4, Σπύρας, Καραμανώλης 2, Δεμερτζής 5 (1), Σεκαδάκης Γ., Σεκαδάκης Δ., Κόκουρας 14
ΑΠΣ Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 5, Γρούδος 5 (1), Στεφανίδης, Τσιώγκας 3 (1), Καραμπίνης, Τσιαβές 15 (3), Κουτσογιάννης 12 (2), Ασημάκης 13 (1), Παπαθανασίου 1, Μανδαλάκης 2, Πετς 3 (1).

ΚΣ Γέφυρας – ΑΟ Αγρινίου 59-67
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μικρό προβάδισμα και προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση 10 λεπτών με 16-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν τη μικρή διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Με σερί 1-9 του ΑΟ Αγρινίου προηγήθηκε με 37-45 στο 25ο λεπτό, όμως η Γέφυρα με δικό της σερί 6-0 μείωσε σε 43-45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. 6′ 25″ πριν τη λήξη ο Μπίσκας με τρίποντο ισοφάρισε σε 50-50, όμως ένα τρίποντο του Μήτσου και ένα δίποντο του Τάσσου μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφεραν τη διαφορά στους 5. Η διαφορά έφτασε στους 8 για τον ΑΟ, όμως ο Μπίσκας 3 λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο μείωσε στους 5. Όμως 1′ 40″  πριν τη λήξη ο Μήτσου με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά στους 8 και η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη κράτησε τη διαφορά, παίρνοντας μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Διαιτητές: Δημάδης, Ελευθεριάδης.

Δεκάλεπτα: 16-20, 36-36, 43-45, 59-67.

ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομήδας 7, Δανάκης 18 (2), Βάσκος, Κολοκοτρώνης 3 (1), Δέτσικας, Καζαμίας, Μυλωνίδης 17 (2), Βογιατζής 2, Ιατρίδης, Ταραμάς, Μπίσκας 10 (3), Καρούζος 2.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Τασόπουλος 3, Μπερερής 9 (1), Τάσσος 13, Πουρνάρας, Μπαρούχας, Σταμούλης, Γκρέκας 5 (1), Μήτσου 12 (4), Γκόβας 22 (4), Μακρής 3, Κουσιάντζας.

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου – ΑΟ Πολύγυρου 79-82

Διαιτητές: Κοιμτζόγλου, Αγραφιωτης.

Δεκαλεπτα: 17-19, 36-35, 60-61, 79-82.

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής): Aμπατζίδης 3(1), Μητσάκης 14 (3), Λεμονάκης, Μουρατίδης 24 (2), Μαυρίδης 7, Γαρέζος, Καραϊσκάκης, Καραθανάσης, Κιγμέτογλου 14, Σταύρου 17(3), Μάρκου, Βαιτερλής.
ΑΟ Πολυγύρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 25 (3), Πετρίδης, Παπασαραφιανός 7 (1), Χρηστίδης, Αράπης 9 (2), Βούλγαρης 4, Νησιώτης 11, Ακριτιδής, Μίκιτς 5 (1), Νουκάρης 21 (4).