Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 54-46 από τον Σύλλα Αιδηψού στο Κλειστό Γυμναστήριο Κοκκινιάς Αμαρουσίου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της τελικής φάσης του 34ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Νεανίδων.

Ο Πιερικός Αρχέλαος παρουσιάστηκε υπερβολικά άστοχος στο πρώτο ημίχρονο της πρεμιέρας της τελικής φάσης, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε ο Σύλλας Αιδηψού και πήρε κεφάλι στο σκορ από το όγδοο λεπτό της αναμέτρησης, με την ομάδα της Κατερίνης να βελτιώνει την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο Σύλλας έβρισκε αντίδραση κάθε φορά που ο αντίπαλός του κατάφερνε να μειώσει τη διαφορά κι έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση.

Νευρικές εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ευστοχεί μόλις σε δύο προσπάθειες σε ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο, νε μένει χωρίς σκορ στα τελευταία 3’ 17” και τον Σύλλα να τρέχει ένα σερί εννέα πόντων στο αντίστοιχο διάστημα και να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 13-6.

Η διαφορά έφτασε στους εννέα πόντους (15-6) στο 10’ 16”, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει στην συνέχεια σε 15-10 (11’ 09”), ωστόσο ο Σύλλας απάντησε με ένα 8-0 ξεφεύγοντας με 23-10 στο 14’ 59”. Πέντε αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά του Πιερικού Αρχέλαου διαμόρφωσαν το 25-17 στο 17’ 08” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-18 υπέρ της ομάδας της Αιδηψού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου να μειώνουν σε 28-22 (22’ 42”) και σε 31-27 (26’ 07”), ωστόσο ξανά ο Σύλλας αντέδρασε και με ένα σερί οκτώ πόντων επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (39-27) στο 27’ 58” και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τον βρήκε να προηγείται με 39-30.

Οι παίκτριες του Αργύρη Κουβαρά ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο σημειώνοντας πέντε αναπάντητους πόντους ξεφεύγοντας με δεκατέσσερις πόντους (44-30) στο 31’ 34”. Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε για μία ακόμη φορά σε 47-40 στο 36’ 11” και σε 49-45 στο 38’ 06”, ωστόσο ο Σύλλας Αιδηψού διατήρησε το προβάδισμά του κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 54-46.

Διαιτητές: Σκούτας – Σπυρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 13-6, 28-18, 39-30, 54-46.