Φιλική νίκη με 2-0 επί της Ελπίδας Ανδρομάχης σημείωσε ο Αιγινιακός, στο “Γιάννης Παραλυκίδης”, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων εν όψει του νέου πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έφτασε δίκαια στη νίκη, χάνοντας ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Το νεανικό “συγκρότημα” του Θάνου Τζήμα, παρά την ήττα, έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο.

5′ Ο Χρ. Κακατάτσιος έκοψε την τελευταία στιγμή τον Ντερβισάι.
8′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ηλ. Κακατάτσιου ο Φιρινίδης με “καρφωτή” κεφαλιά έκανε το 1-0.
14′ Ο Φιρινίδης έβγαλε τον Χαιρεκάκη σε θέση βολής αλλά το σουτ του χτύπησε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.
31′ Ο Χρ. Κακατάτσιος έδιωξε σωτήρια το πλασέ του Σιώκα πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα,
35′ Μετά από σέντρα του Χωλίδη, ο Σιώκας έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μοσχίδης μπλόκαρε.
38′ Μετά από σέντρα του Δαραή ο Φιρινίδης έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Γκιλιάβας απέκρουσε.
49′ Ο Τοπαλίδης “έστρωσε” στον Φιρινίδη, αυτός όμως σούταρε άουτ.
54′ Δυνατό σουτ του Κουκάρα, απέκρουσε ο Μοσχίδης.
62′ Μετά από πασα του Τσολακίδη ο Τοπαλίδης πλάσαρε και “έγραψε” το 2-0.
64′ Πλασέ του Τοπαλίδη απέκρουσε ο Ευαγγελόπουλος.
84′ Κοντινό πλασέ του Τοπαλίδη, σωτήρια επέμβαση του Ευαγγελόπουλου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αλ. Αβραμίδης με βοηθούς τους Β. Χαλκίδη και Στ. Χαλκίδη).

Αιγινιακός: Μοσχίδης, Μπαντές, Ηλ. Κακατάτσιος, Χρ. Κακατάτσιος, Αργυρόπουλος, Ορφανίδης, Χαιρεκάκης, Τσολακίδης, Μαλάκης, Δαραής, Φιρινίδης.
Αγωνίστηκαν ακόμη και οι Βουλτσίδης, Γιανκίδης, Παυλίδης, Ζαφείρης, Π. Καρακασίδης, Κ. Καρακασίδης, Βιάνης, Τοπαλίδης, Παπαδόπουλος, Τσερόλας, Τασιώνας.
Ελπίς Ανδρομάχης: Γκιλιάβας, Κελέρογλου, Κουκάρας, Κατσαντώνης, Σκαμπαρδώνης, Ρόζος, Ντερβισάι, Κ. Παπαδόπουλος, Σιώκας, Καραδήμος, Χωλίδης.
Αγωνίστηκαν ακόμη και οι Κυπαρίσσης, Μαγιώνας, Βογιατζής, Έντι, Ευαγγελόπουλος.

ρεπορτάζ: Σάββας Αχλατλής