Του Βασίλη Βλαχόπουλου

Θεωρητικά, ο Ηρακλής ήταν το μεγάλο φαβορί για πρόκριση του Final Four της προκριματικής φάσης του BCL που γίνεται στην Κύπρο, στην πράξη αποδείχθηκε όμως ότι ο Κεραυνός Στροβόλου είναι μια αξιόλογη ομάδα. Η κυπριακή ομάδα επικράτησε με 96-94 στην παράταση, στηριζόμενη στην ικανότητα των παικτών της στο μακρινό σουτ και θα διεκδικήσει μια θέση στους ομίλους στον τελικό της διοργάνωσης απέναντι στην ολλανδική Γκρόνινγκεν.

Ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο δεκάλεπτο μέσα από την περιφερειακή άμυνά του και παρότι δεν τον βοήθησε το χαμηλό ποσοστό ευστοχίας του στο μακρινό σουτ. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου βρήκε λύσεις μέσα από το καλάθι είτε από τον Σκοτ Σαγκς και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 13-19.

Οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν την ίδια αμυντική συνέπεια στη δεύτερη περίοδο, έδωσαν μακρινά σουτ στον Κεραυνό Στροβόλου κι εκεί άλλαξε ο ρυθμός του αγώνα. Το run n’ gun παιχνίδι βόλεψε την κυπριακή ομάδα και κυρίως τον Μπράντον Ροζέλ ο οποίος σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο μέρος, ενώ συνολικά η ομάδα του είχε 8/17 τρίποντα, έχοντας παράλληλα καλό επίπεδο συνεργασιών. Έτσι ο Κεραυνός προηγήθηκε με 32-26 (16:30). Ο Ηρακλής επιστράτευσε και πάλι την άμυνά του, απάντησε με επιμέρους σκορ 5-14 και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 37-40.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ήταν καταστροφικά για τον Ηρακλή καθώς η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν… μπήκε στο γήπεδο και είδε τον Κεραυνό Στροβόλου να τρέχει ένα τρομερό σερί (15-0) και προηγήθηκε με 51-40 (23:30). Ο Κεραυνός διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (61-53).

Η αντίδραση του Ηρακλή ήρθε στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου με πρωταγωνιστή τον Μπράντον Τσίλντρες κυρίως όμως μέσα από μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα. Οι «κυανόλευκοι» έκαναν επιμέρους σκορ 3-10, μείωσαν σε 64-63 (32:30) και φυσικά το παιχνίδι άρχισε από την αρχή.

Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (70-69) με την είσοδο του αγώνα στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Μπόλουιν ανέλαβε πρωτοβουλίες και κράτησε τον Ηρακλή ο οποίος προηγήθηκε με 74-77 με έμμεσο τρίποντο του Ολιβιέρ Χάνλαν. Το προσωπικό κρεσέντο του Καναδού συνεχίστηκε και οι «κυανόλευκοι» ξέφυγαν με +4 (76-80) δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Ουίλιαμσον κράτησε τον Κεραυνό. Μάλιστα, με διαδοχικά τρίποντα η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε με 86-84 (39’). Ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Καββαδά στα 37’’ πριν το τέλος, απέκτησε και την τελευταία κατοχή μετά από αψυχολόγητη προσπάθεια των Κυπρίων αλλά ο Χάνλαν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (86-86 κ.α.).

Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τα μακρινά σουτ των Κυπρίων οι οποίοι έως το 42’ είχαν 18/33 τρίποντα και προηγήθηκαν με 92-88. Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (92-90). Μετά από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, ο Ολιβιέ Χάνλαν με δίποντο και ο Ντάνιελ με έμμεσο κάρφωμα ισοφάρισε ο Ηρακλής (94-94) 26.9’’ πριν το τέλος.

Ένα φάουλ του Μουρ στον  Ρόζελ έδωσε δύο ελεύθερες βολές στον Αμερικανό του Κεραυνού ο οποίος προηγήθηκε με 96-94, 3.8’’ πριν το τέλος. Ο Χάνλαν πήρε το κρίσιμο σουτ, αστόχησε όπως και ο Ντάνιελ σε φόλοου και ο Κεραυνός προκρίθηκε στον τελικό του Final Four αποκλείοντας τους Θεσσαλονικείς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κεραυνός Στροβόλου είχε σταθερό συνοδοιπόρο το μακρινό σουτ και τελείωσε το παιχνίδι με 18/35 προσπάθειες.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράντον Ρόζελ έκανε τρομερό παιχνίδι για τον Κεραυνό μαζί με τον Αντρέ Ουίλιαμσον αλλά και τον Αχμάντ Ρόρι.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζέσε Χαντ έδωσε περιφερειακά σουτ αλλά και ριμπάουντ στον Κεραυνό

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Εξαιρουμένου του Μπράντον Τσίλντρες, ο Ηρακλής πήρε λίγα πράγματα από τον πάγκο του

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Κεραυνός θωράκισε τη ρακέτα, έδωσε το μακρινό σουτ του Ηρακλή και παρέσυρε την ελληνική ομάδα σ’ ένα στιλ παιχνιδιού που δεν την σύμφερε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κεραυνός Στροβόλου έχασε πολλές βολές για ένα τόσο κλειστό παιχνίδι, ο δε Ηρακλής πέταξε στα σκουπίδια ένα σωρό ευκαιρίες να σκοράρει σε δεύτερες επιθέσεις.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η απίστευτη τάπα του Βασίλη Καββαδά στον Χαντ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Γκλίσιτς, Ματσόνι, Βούλιτς.

Δεκάλεπτα: 13-19, 37–40, 58-49, 86-86, 96-94.

Κεραυνός Στροβόλου (Λειβαδιώτης): Χαντ 11 (2/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιχαήλ 12 (2), Ρόρι 15 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ροζέλ 24 (3/6 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμσον 17 (1), Κινγκ 8 (2), Κορωνίδης, Στυλιανού 9 (3), Θεοχαρίδης.

Ηρακλής (Ζιάγκος): Μπόουλιν 10 (3/11 σουτ, 7 ασίστ), Ντάνιελ 10 (10 ριμπάουντ), Χάνλαν 24 (7/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουρ 13 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σαγκς 7 (1), Τσίλντρες 12 (1), Καββαδάς 9 (4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Βεργίνης 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Κεραυνός Στροβόλου: 12/35 δίποντα, 18/35 τρίποντα, 18/26 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 24/45 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 16/19 βολές, 51 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 18 λάθη.

Πηγή: Gazzetta