Ο Βατανιακός επικράτησε με 80-55 του Μέγα Αλέξανδρου Γιανιτσών, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός πήρε δίκαια τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, καθώς χάρη σε ένα ξέσπασμα στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης ξέφυγε στο σκορ κι έκτοτε διατήρησε τον έλεγχο μέχρι τέλους, με τον Μέγα Αλέξανδρο να ισορροπεί το παιχνίδι κατά διαστήματα, αλλά να μην καταφέρνει να αμφισβητήσει το προβάδισμα του γηπεδούχου.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών προηγήθηκε με 0-4 στο 1’ 44”. Ο Βατανιακός ξεπέρασε την αφλογιστία των πρώτων 3’ 16” και με ένα σερί οκτώ πόντων πέρασε μπροστά με 8-4 στο 5’ 15”. Χάρη σε ένα ακόμη σερί, έξι πόντων αυτήν την φορά, ο γηπεδούχος πήρε διαφορά πέντε πόντων (14-9) στο 7’ 16”. Στην συνέχεια, ήταν η σειρά της ομάδας των Γιαννιτσών να σημειώσει επτά αναπάντητους πόντους και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με 14-16 στο 8’30” και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη να σημειώνουν έντεκα πόντους στα τελευταία εξήντα τρία δευτερόλεπτα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 25-16.

Με την συμπλήρωση του πρώτου μισού του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (34-22) και στους δεκαέξι (42-26) 7,3” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου το σκορ διαμορφώθηκε σε 42-28.

Στο 27’ 50” η διαφορά υπέρ της ομάδας της Κατερίνης ξεπέρασε το φράγμα των είκοσι πόντων (57-36) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80-55.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 25-16, 42-28, 60-42, 80-55.