Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 80-59 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς περιόρισε το γηπεδούχο στους δέκα πόντους και σημειώνοντας τους διπλάσιους στην επίθεση προηγήθηκε με 10-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε, με τον Αετό Κιλκίς να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ και να καταφέρνει, όχι μόνο να εξουδετερώσει το προβάδισμα της ομάδας της Ημαθίας, αλλά και να προηγηθεί στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με βραχεία κεφαλή (35-34).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Χάρη Καμψιάδη να ξεφεύγουν στο σκορ και να προηγούνται στη λήξη της περιόδου με 61-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αετός Κιλκίς, παρά το γεγονός ότι ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν βελτιωμένος, κατάφερε να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμά του και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 80-59.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 10-20, 35-34, 61-45, 80-59.