Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 46-67 από τους Πάνθηρες, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτόχωρου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο για το καλάθι και τους Πάνθηρες να περιορίζουν τους αντιπάλους τους σε μονοψήφιο σκορ και να προηγούνται με 7-13.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκαοκτώ πόντους και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 25-31 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, και τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να διατηρούν το προβάδισμα και η λήξη της περιόδου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 39-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πάνθηρες κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, περιόρισαν τον Βαφύρα στους επτά πόντους και σημειώνοντας είκοσι τέσσερις, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 46-67.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 7-13, 25-31, 39-43, 46-67.