Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕ Καρίτσας στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου κέρδισε στην Πτολεμαΐδα τον Μακεδονικό Φούφα με 1-0. Το γκολ που χάρισε το “τρίποντο” στην ομάδα του Απόστολου Στύλου πέτυχε ο Αλεξίου στο 78′.

Η ομάδα της Πιερίας ήταν καλύτερη, ιδίως στο α’ μέρος, και έφτασε στην επικράτηση με το γκολ του υψηλόσωμο επιθετικού που αποδείχθηκε “χρυσή αλλαγή”.

Το “φιλμ” του αγώνα (με στοιχεία από το maties-staspor)
7′ Σουτ του Παλαιοπάνου μέσα από την περιοχή, ο Δημητριάδης έδιωξε με τα πόδια.

21′ Σουτ του Τοπάλη, η μπάλα έφυγε άουτ.
32′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κυρτέγου ο Γκίκα έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά ο Δημητριάδης μπλόκαρε.
35′ Μετά από σέντρα για την ΑΕ Καρίτσας ο Κυπαρίσσης έκανε το γύρισμα παράλληλα με την εστία των γηπεδούχων όμως ο Σωτηριάδης έδιωξε με το κεφάλι.
38′ Σουτ του Κοντογουλίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.
39′ Μετά από σέντρα του Τοπάλη, ο Χάιτας δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα και ο επερχόμενος Μαυροματίδης πλάσαρε άουτ.
43′ Ο Κυπαρίσσης τροφοδότησε τον Κυρτέγο μέσα στην περιοχή, το σουτ του τελευταίου απέκρουσε σε κόρνερ ο Δημητριάδης.
48′ Ο Τοπάλης έκανε το σουτ, μπλόκαρε ο Ζωγράφος.
50′ Ο Κυπαρίσσης βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή, όμως ολοιγώρησε με αποτέλεσμα να απομακρύνουν οι γηπεδούχοι.
53′ Σουτ του Χάιτα, η μπάλα έφυγε άουτ.
55′ Σε αντεπίθεση για τον Μακεδονικό, ο Σπανδωνίδης επιχείρησε να βρει τον Μαυροματίδη αλλά ο Ζωγράφος έπεσε και μπλόκαρε.
67′ Ο Τοπάλης έβγαλε τον Μαυροματίδη τετ α τετ αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ζωγράφου.
71′ Ο Αμαραντίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Σιδηρόπουλος έκανε το γύρισμα προς την εστία της ΑΕ Καρίτσας αλλά οι “κιτρινόμαυροι” αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ.
78′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Λαγδάρης εκτέλεσε φάουλ και ο Αλεξίου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μακεδονικού, κάνοντας το 0-1.
87′ Σουτ του Γκίκα, ο Δημητριάδης αποσώβησε το 0-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπούμπας με βοηθούς τους Διαμαντή και Θανασιά (ΕΠΣ Ηπείρου).

Κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Δημητριάδης του Μακεδονικού Φούφα.

Μακεδονικός Φούφα (Νίκος Κατακαλίδης): Δημητριάδης, Κοντογουλίδης (59′ Καραφουλίδης), Χαραλαμπίδης (51′ Σιδηρόπουλος), Πιρίτζαους, Σωτηριάδης, Σερσέμης, Αμαραντίδης, Σπανδωνίδης, Χάιτας, Τοπάλης, Μαυροματίδης.
ΑΕ Καρίτσας (Απόστολος Στύλος): Ζωγράφος, Καραγκούνης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λαγδάρης, Παλαιοπάνος, Γκίκα, Παπαϊωάνου (78′ Καλαϊτζής), Τόλιος (64′ Αλεξίου), Κυρτέγος (Δημητρουλόπουλος), Κυπαρίσσης.