Bonjour!

Δύο αναμετρήσεις περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής της Ligue 1. Πάμε να δούμε τι έχουμε:

Stade Reims – FC Lorient     @ Stade Auguste-Delaune, Reims

Υπάρχει ζωή στον «πλανήτη reims». Ελπιδοφόρο το εκτός έδρας 2-2 στην έδρα της πολύ δυνατής φέτος και πρωτοπόρου μέχρι εκείνη την αγωνιστική Rennes, ήταν πολύ κοντά και στη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο. Αφήνει πίσω της την κακή εκκίνηση και ψάχνει σερί . Αντίθετα, σε δεινή βαθμολογική θέση βρίσκεται η Lorient που μετρά 5 ματς χωρίς νίκη, θα τη βοηθήσει η διακοπή για να ανασυνταχθεί και να βρει τα πατήματά της. Θέμα έδρας και ποιότητας το σημερινό ματς, δύσκολα θα φύγει από τον άσο.

Olympique de Marseille – FC Girondins de Bordeaux     @ Stade Orange Velodrome, Marseille

Πολύ σημαντική ισοπαλία με πάθος και αυταπάρνηση για τους Μασσαλούς που πήραν το 1-1 στην έδρα της Λυών παρά το αριθμητικό μειονέκτημα (απευθείας αποβολή Παγιέ) πολύ νωρίς στο 1ο ημίχρονο (19′). Τέσσερα ματς χωρίς νίκη συμπλήρωσε πλέον η ομάδα του Andre Villas-Boas, υποδέχεται μια Bordeaux που προέρχεται από κομβική νίκη (3-0) επί της ουραγού Dijon μετά από 3 ματς. Σε άσχημο σημείο τη βρήκε η διακοπή, αφού άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Από τη μία η Marseille που έχει το μυαλό της στο Champions League και τον Ολυμπιακό και από την άλλη μια Bordeaux που σκοράρει με το σταγονόμετρο, παρά την εξαίρεση της προηγούμενης αγωνιστικής. Δύσκολα θα δούμε πολλά γκολ.