Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 71-65 του Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας ήταν αρκούντως σοβαρή στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς στα χέρια της τον έλεγχο του σκορ, δεν επέτρεψε στον Βαφύρα να πλησιάσει στην αντεπίθεση που επιχείρησε στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασε δίκαια στην πρώτη της νίκη για την φετινή σεζόν.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται με 6-0 στο 4’ 00” κι 11-2 στο 5’ 08”, με τη διαφορά να ξεπερνά τους δέκα πόντους (15-4) στο 6’ 23” και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 20-11.

Η διαφορά έφτασε στους δεκαοκτώ (33-15) στο 15’ 58”, με τον Βαφύρα να αντιδρά στην συνέχεια μειώνοντας σε 34-24, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την συμπλήρωση τριάντα δευτερολέπτων στο δεύτερο ημίχρονο ο φιλοξενούμενος μείωσε στους επτά (34-27), με τη γηπεδούχο να ανοίγει ξανά τη διαφορά στα τελευταία τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, κρατώντας τον Βαφύρα χωρίς σκορ εντός πεδιάς και το σκορ να διαμορφώνεται σε 59-43.

Οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή μείωσαν στους τέσσερις πόντους (65-61) στο 37’ 12”. 55,7” πριν τη λήξη ο Βαφύρας μείωσε σε 68-65, ωστόσο δεν κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση με την ΑΓΕ Πιερίας να φτάνει στην τελική επικράτηση με 71-65.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 20-11, 34-24, 59-43, 71-65.