Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 33-57 των Αργοναυτών Αγρινίου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αγρινίου Μιχάλης Κούσης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, πήρε τον έλεγχο στο σκορ από το δεύτερο δεκάλεπτο και στην συνέχεια διεύρυνε συνεχώς τη διαφορά για να φτάσει σε μία δίκαιη και εύκολη επικράτηση κόντρα στους νεοφώτιστους Αργοναύτες Αγρινίου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν μουδιασμένα, να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 7-9 στην ολοκλήρωσή του,

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης βελτίωσε την απόδοσή της, πήρε τον έλεγχο του σκορ και η συμπλήρωση των πρώτων είκοσι λεπτών τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 19-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου έβαλαν τα θελέμια για την τελική επικράτηση, καθώς όχι μόνο έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, αλλά ξεπέρασαν και τους είκοσι πόντους, με το σκορ στη λήξη της περιόδου να διαμορφώνεται σε 26-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος διαχειρίστηκε το προβάδισμα και την υπέρ του διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 33-57.

Διαιτητές: Διαμαντής – Βίνης.

Δεκάλεπτα: 7-9, 19-26, 26-48, 33-57.