Του Μιχάλη Γκιουλένογλου

Η επίθεση, μόνη της, δεν φτάνει. Στον Προμηθέα το κατάλαβαν από το πρώτο ημίχρονο. Το σκοράρισμα ήταν σε υψηλά στάνταρ, όμως η (κακή) άμυνα δεν τους επέτρεπε να πάρουν διαφορά.

Σε σημείο εκνευρισμού.

Ο Μάκης Γιατράς έκανε αρκετούς μορφασμούς, άλλαξε περισσότερα πράγματα και ιδού!

Νίκη με διαφορά 16 πόντων. Και πρωταγωνιστές δύο Έλληνες, τον Χάρη Γιαννόπουλο και τον Βαγγέλη Μάντζαρη.

Ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ τελείωσε το ματς με 21 πόντους, ενώ ο άλλοτε γκαρντ του Ολυμπιακού μοίρασε 11 ασίστ!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Προμηθέας είδε την επίθεση του να βγάζει… φωτιές. Αλλά και την άμυνα του να είναι απούσα.

Ο Ισαϊά Κορντινιέ και ο Άλφα Καμπά έκαναν… πάρτι. Ειδικά ο δεύτερος, μολονότι ο Μάκης Γιατράς άλλαξε τρεις φορές το μαρκάρισμά του, ήταν ασταμάτητος.

Μέτρησε 18 πόντους με 8/9 σουτ, 6 ριμπάουντ και 23 στην αξιολόγηση!

Στο δεύτερο, τα πράγματα άλλαξαν. Ο Γιατράς χρησιμοποίησε σχήμα με τον Ντελρόι Τζέιμς στο «5». Και σε συνδυασμό με την απουσία του Καμπά, ο οποίος είχε πρόβλημα με τους φακούς επαφή τους, άλλαξε την ισορροπία.

Οι Γάλλοι επιχείρησαν αρκετές φορές να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά πότε ο Γιαννόπουλος με «φαρμακερά» σουτ και πότε ο Μίλερ, σκόρπιζαν τις ελπίδες της Ναντέρ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας διόρθωσε την άμυνα του στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε, πολλές φορές σε όλο το γήπεδο και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Ναντέρ προσπάθησε μόνο στην επίθεσή της. Χώρια το εκπληκτικό των Πατρινών με 28 ασίστ και 6 λάθη!!!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ:Ο Χάρης Γιαννόπουλος! Δεν είναι μόνο οι 21 πόντοι που πέτυχε, αλλά το σημείο που τους πέτυχε. Κάθε φορά που οι Γάλλοι επιχειρούσαν να μειώσουν, ο Γιαννόπουλος ήταν εκεί για να πετύχει ένα μεγάλο σουτ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ντελρόι Τζέιμς μέτρησε 9 πόντους, αλλά ήταν αυτός που «έδεσε» την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό, δηλαδή, που ξέρει να καλύτερα από πολλούς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντουάιτ Μπάικς, βασικός γκαρντ, είχε 0/7 σουτ, ασίστ και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στα αμυντικά καθήκοντά του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με κοντό σχήμα και άμυνα… φωτιά, ο Προμηθέας κατάφερε να τρέξει ένα επί μέρους 15-5 και πήρε τη διαφορά που του επέτρεψε να φτάσει μέχρι τη νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ντελρόι Τζέιμς έκανε το «κόψιμο», πήρε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή, υψώθηκε και κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι της Ναντέρ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας το πρώτο ημίχρονο στην άμυνα. Ειδικά η αντιμετώπιση του Καμπά αποτέλεσε… ανέκδοτο. Η Ναντέρ την καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητές: Ρίζικ, Περούγκα, Μπάλακ

Δεκάλεπτα: 21-21, 46-44, 63-56, 88-72.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 3 (1), Τζέιμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 7 (1), Φαγέ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 2, Μάντζαρης (11 ασίστ), Γιαννόπουλος 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίλερ 19 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντίσεβιτς 7 (7 ασίστ).

Ναντέρ (Ντοναντιέ): Μπερχανεμέσκελ, Μπάικς (0/7 σουτ), Φορτάς, Φεβριέ 3 (1), Μπουκέ 2 (1/5 δίποντα), Κορντινιέ 16 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπά 20 (9/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κονκλέν 2, Στόουν 16 (1/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουόρεν 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 23/40 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 15/21 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 28 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 6 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ναντέρ: 17/37 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη.

Πηγή: Gazzetta