Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 56-69 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση η οποία ξεκίνησε ισορροπημένα, με τον Πιερικό Αρχέλαο να δείχνει υπεροχή στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άθλος Αλεξάνδρειας κατάφερε να μεταμορφωθεί στο δεύτερο ημίχρονο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και όχι απλά γύρισε το παιχνίδι αλλά, έφτασε σε μία δίκαι επικράτηση.

Η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένη με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να είναι ικανή να ξεφύγει στο σκορ. Το 19-19 άλλωστε με το οποίο και ολοκληρώθηκε το μαρτυρά.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στην ομάδα της Κατερίνης η οποία κατάφερε με ένα επιμέρους 11-2 να χτίσει μία διαφορά 9 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά, η οποία διατηρήθηκε και έγινε και διψήφια μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (37-27).

Ωστόσο, η ομάδα της Αλεξάνδρειας μεταμορφώθηκε στην 3η περίοδο και άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 30 πόντους στην 3η περίοδο ενώ δέχτηκαν μόλις 9, γεγονός που τους επέτρεψε αρχικά, να μειώσουν τη διαφορά σε 2 πόντους μέσα σε 7 λεπτά (45-43). Στη συνέχεια, με ένα επιμέρους 16-1 μέσα σε 3 λεπτά, ο Άθλος έφτασε να προηγείται του Πιερικού Αρχελάου με σκορ 46-57 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι σχεδόν σε κανένα σημείο της 4ης περιόδου καθώς οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Άθλο Αλεξάνδρειας να επικρατεί με 56-69 και να φεύγει με το διπλό από την Κατερίνη.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 19-19, 37-27, 46-57, 56-69.