Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 59-48 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ένα πολύ καλό δίλεπτο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν αυτό που που έδωσε μια μικρή μεν διαφορά στην ΑΚΕ Πιερίας, αρκετή δε για να της επιτρέψει να φτάσει στη νίκη απέναντι σε έναν άκρως ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ Αλμωπίας, ο οποίος προσπάθησε μέχρι τέλους, ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

Χάρη σε ένα σερί πέντε πόντων ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας προηγήθηκε με 6-10 στο 7’ 53” και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 9-12.

Η ΑΚΕ Πιερίας σημείωσε έξι αναπάντητους πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου για να προσπεράσει με 15-12 στο 11’ 20”, ενώ δημιούργησε διαφορά πέντε πόντων (19-14) στο 13’ 21”. Ο φιλοξενούμενος ισοφάρισε στους δεκαεννέα πόντους στο 15’ 53” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη γηπεδούχο να προηγείται με 23-19.

Οι παίκτες του Σωτήρη Γκαβοτάσιου προηγήθηκαν με 31-24 στο 22’ 26”, ωστόσο ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ισοφάρισε σε 33-33 στο 15’ 13” και προσπέρασε με 35-37 στο 26’ 17”, με την ΑΚΕ Πιερίας να τρέχει ένα σερί έντεκα πόντων για το 46-37.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (48-37) στο 31’ 35”, με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να μην εγκαταλείπει την προσπάθεια για την ανατροπή, να μειώνει σε 52-47 στο 36’ 42”, με την ΑΚΕ Πιερίας να φτάνει στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 59-48.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 9-12, 23-19, 46-37, 59-48.