Ο Βαφύρας Δίου ηττήθηκε με 54-77 από τον Σκυδραϊκό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτοχώρου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Σκυδραϊκό να είναι η ομάδα που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 15-20 στην ολοκλήρωση της περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον φιλοξενούμενο να καταφέρνει να διευρύνει το προβάδισμά του και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 28-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Ανέστη Κολοβού, οι οποίοι σημείωσαν είκοσι πέντε ποντους και σε συνδυασμό με τους δεκαπέντε που δέχθηκαν προηγήθηκαν με 43-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας βελτίωσε την εικόνα του, με τον Σκυδραϊκό αν διαχειρίζεται το προβάδισμά του να να φτάνει στη νίκη με το τελικό 54-77.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 15-20, 28-36, 43-61, 54-77.