Ο Αλέξανδρος Αξιούπολης ηττήθηκε με 50-52 από τον Εργόναθλο Πολυκάστρου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αξιούπολης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με όπλο την αμυντική του λειτουργία, καθώς περιόρισε τον Αλέξανδρο Αξιούπολης σε μονοψήφιο σκορ, προηγήθηκε με 6-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε, με τον γηπεδούχο να σημειώνει δεκαοκτώ πόντους και να δέχεται μόλις οκτώ και την ομάδα του Πολυκάστρου να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 23-27 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον φιλοξενούμενο να ευστοχεί μόλις σε ένα σουτ και τους παίκτες του Παναγιώτη Ζεμπεκίδη να αποκτούν διαφορά έξι πόντων (36-30) στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος Πολυκάστρου εμφανίστηκε μεταμορφωμένος επιθετικά, καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους και όντας πιο ψύχραιμος στο φινάλε της αναμέτρησης κατέκτησε, στις λεπτομέρειες, το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 50-52

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 6-19, 23-27, 36-30, 50-52.