Ο ΠΑΟΚ είχε καλά διαστήματα, αλλά δεν είχε σταθερότητα, με τη Βιλερμπάν να φτάνει στη νίκη με το τελικό 70-56 στο «Αστρομπάλ», στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Η αστοχία και των δύο ομάδων ήταν αυτή που χαρακτήρισε τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Γάλλους να βρίσκουν πρώτοι το δρόμο προς το καλάθι και να φτάνουν στο 12-6. Ο ΠΑΟΚ βρήκε το δικό του ρυθμό με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κλάντον, ο οποίος βοήθησε στο να πάρει η ελληνική ομάδα το προβάδισμα (15-16, 9’), μετρώντας ο ίδιος ήδη 8 πόντους και 10 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο.

Ο Μακ Φάντεν οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο +5 με την επιστροφή στον αγώνα (17-22, 11’36’’), στην πρώτη του παρουσία με τα ασπρόμαυρα. Ο Σούλης Μαρκόπουλος είδε τους παίκτες του να διατηρούν το προβάδισμα (22-23, 12’36’’), αλλά η Βιλερμπάν έκανε ένα 8-2 για να επιστρέψει (30-25, 16’) και να φτάσει ως το +8 (37-29, 18’50’’), πριν ο Σάιμπερτ και ο ΜακΦάντεν δηλώσουν «παρών» για το 39-33 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό.

Ο ΠΑΟΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει και να απειλήσει στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Από το 41-33 (22’), πήγε στο 41-37 (23’), από το -10 (47-37, 24’45’’), πήγε στο -5 (47-42, 25’45’’), αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο, με τον Κλάντον να ευστοχεί λίγο πριν τη συμπλήρωση των τριάντα λεπτών για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, για να διαμορφώσει το 53-47. Ένα αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Γλυνιαδάκης κια μια τεχνική ποινή βοήθησαν τους Γάλλους να ξεφύγουν (64-51, 35’40’’) και να φτάσουν στο +14 (67-53, 38’) με τον Κλάντον να χρεώνεται με πέμπτο φάουλ, αφήνοντας το παιχνίδι με 11 πόντους και 19 ριμπάουντ. Η Βιλερμπάν πήρε τη νίκη με το τελικό 70-56 και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία του ομίλου.

Διαιτητές: Ματσόνι, Ντάβιντοφ, Μάντινγκερ

Δεκάλεπτα: 17-16, 39-33, 53-47, 70-56

Βιλερμπάν (Τζάκσον): Ντράγκοβιτς 8, Μίτσαμ 4, Ούτερ 3, Λανγκ 8, Σι 6, Νουά 1, Χοντζ 13, Νέλσον 15, Γουάτκινς 12

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Τέιλορ, Μαργαρίτης 5, ΜακΦάντεν 17, Μιλιένοβιτς 1, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 12, Πέινερς 8, Κλάντον 11 (19ρ)