Ο Φίλιππος Βέροιας ηττήθηκε με 34-66 από τον Έσπερο Λαμίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε εξ αναβολής αγώνα για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Έσπερο Λαμίας να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 10-12.

Ανάλογη ήτα η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον φιλοξενούμενο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση σε σχέση με τον αντίπαλό του και το πρώτο ημίχρονο τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 24-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Φθιώτιδας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, σημείωσε είκοσι πόντους και δεχόμενη μόλις οκτώ, διεύρυνε το προβάδισμά της με το σκορ να διαμορφώνεται σε 32-50 στοτ έλςο της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Έσπερος Λαμίας διατήρησε την υπέρ του διαφορά κι έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 34-66.

Διαιτητές: Καραβάς – Αναστασιάδης.

Δεκάλεπτα:  10-12, 24-30, 32-50, 34-66.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Χαρίση, Σουκιούρογλου, Παπαχατζή 4, Τσίλη, Κελεσίδου 15 (2), Ξανθοπούλου, Ζουζώ, Πεκιαρίδου 2, Σαρηγιαννίδου 2, Αμβρακίδου 5 (1), Γεωργιάδου, Φλιούκα 6.

Έσπερος ΓΣ Λαμίας (Σοφογιάννης): Ζεϊμπέκογλου, Τσιλιμπάρη 24, Ρέντα 2, Αντωνίου 2, Υφαντή 3 (1), Λαουλάκου 3 (1), Λούκου 5 (1), Δημήτρη 12, Αλεξίου 13 (1), Μπαλιούση 2.