Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 101-67 του Αετού Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες όντας ιδιαίτερα παθιασμένοι και παραγωγικοί και παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό μπάσκετ πήραν από το τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης τον έλεγχο του σκορ, διεύρυναν συνεχώς το προβάδισμά τους κι έφτασαν σε μία εύκολη και δίκαιη επικράτηση, κόντρα σε έναν Αετό Κιλκίς ο οποίος αντέδρασε, αλλά ήταν πλέον αργά για να καταφέρει να ανατρέψει την ήδη διαμορφωμένη κατάσταση.

Οι Πάνθηρες προηγήθηκαν με 9-4 στο 3’ 46” και με 17-9 στο 6’ 12” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-15.

Στο 12’ 53” η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (37-17) και στους είκοσι πέντε (47-22) στο 15’ 08” με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 57-34.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, το οποίο ξεπέρασε τους τριάντα πόντους (73-41) στο 25’ 50”, με τον Αετό Κιλκίς να σημειώνει έξι αναπάντητους πόντους και να μειώνει σε 73-46 στο 27’ 32” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 75-54.

Στο 31’ 54” η διαφορά έπεσε κάτω από τους είκοσι πόντους (77-58), ωστόσο η Πάνθηρες με ένα σερί έξι πόντων ξέγυγαμ με 91- 64 στο 36’ 15” κι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 101-67.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 26-15, 57-34, 75-54, 101-67.