O Oλυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο ούτε εναντίον του Απόλλωνα, μένοντας άσφαιρος σε ένατο σερί ματς της σεζόν κατά τη διάρκεια των πρώτων 45 λεπτών! Πρωταγωνιστής ο Βέλγος κίπερ του Απόλλωνα, Νταβίνο Βέρχουλστ.

Από τις 12 Σεπτεμβρίου και τον τελικό Κυπέλλου εναντίον της ΑΕΚ στον οποίο επικράτησε με 1-0 χάρη στο υπέροχο γκολ του Λάζαρ Ραντζέλοβιτς στο 9′, ο Ολυμπιακός δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο καμίας αναμέτρησης! Οι Ερυθρόλευκοι έχουν ήδη πετύχει 13 γκολ σε οκτώ αγώνες Τσάμπιονς Λιγκ και πρωταθλήματος, όλα κατά τη διάρκεια του β’ μέρους, παίροντας μάλιστα και πέντε νίκες (εκτός έδρας ισοπαλίες με Ομόνοια, ΠΑΣ Γιάννινα και ήττα από την Πόρτο).

Στο σημερινό ματς εναντίον του Απόλλωνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Βέλγος τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Ντάβινο Βέρχουλστ (απόκτημα από τη Λόκερεν)  απέκρουσε τις κεφαλιές των Σισέ (9′) – Χασάν (34′), αποσόβησε το 1-0 και στο σουτ του Μπρούμα στο 36′ και κράτησε το μηδέν παθητικό για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Έτσι, ο Ολυμπιακός έμεινε για ένατο διαδοχικό ματς της σεζόν χωρίς γκολ στο α’ ημίχρονο, ήτοι σε επτά ώρες ποδοσφαίρου (405 λεπτά συνολικά!).

Τα εφετινά παιχνίδια του Ολυμπιακού στα οποία οι Ερυθρόλευκοι δεν έχουν σκοράρει κατά τη διάρκεια των πρώτων ημιχρόνων είναι τα εξής…