Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 70-67 του Αιγινιακού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στον οποίο οι άμυνες, η δύναμη και το πάθος είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, ωστόσο η ΑΓΕ Πιερίας έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις και κατ΄επέκταση πιο καθαρό μυαλό στο φινάλε της αναμέτρησης και στις λεπτομέρειες κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Αιγινιακός προηγήθηκε με 3-9 στο 7’ 07” με την ΑΓΕ Πιερίας να απαντά με ένα σερί έξι πόντων ισοφαρίζοντας σε 9-9 στο 8’ 34” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-12 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Το προβάδισμα άλλαξε πέντε φορές πλευρά στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη γηπεδούχο σημειώνοντας έξι αναπάντητους πόντους να ξεφεύγει με 23-17 στο 14’ 07. Η ομάδα της βόρειας Πιερίας μείωσε σε 23-21 στα επόμενα τριάντα δευτερόλεπτα, με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να απαντούν με ένα ακόμη (6-0) για το 32-26 στο 18’ 40” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με 35-30.

Στα πρώτα ενενήντα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα της Κατερίνης σημείωσε ένα επιμέρους 8-2 για να ξεφύγει με 43-32. Στην συνέχεια ήταν η σειρά των παικτών του Δημήτρη Ροδά να τρέξουν ένα σερί δέκα πόντων και να μειώσουν σε 50-49 στο 28’ 48” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-49 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Στο 32’ 39” η ΑΓΕ Πιερίας ξέφυγε ξανά, αυτή τη φορά με εννέα πόντους (63-54), με τον Αιγινιακό να απαντά ξανά μειώνοντας σε 53-50 στο 36’ 05” και σε 64-63 στο 38’ 15”. 13,2” πριν τη λήξη ο Κουρκούτας με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 68-64 για να απαντήσει ο Αργυρόπουλος πίσω από τα 6,75 στα 5,4” σημειώνοντας το 68-67 και το τελικό σκορ (70-67) να διαμορφώνεται από τον Λάπα.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 11-12, 35-30, 54-49, 70-67.