Ο Ζαφειράκης Νάουσας ηττήθηκε με 77-84 από τον Πιερικό Αρχέλαος, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να υπερτερεί στα σημεία και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 22-24.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και το τέλος του ημιχρόνου τον βρήκε να προηγείται με 44-41.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση τριών πόντων στο τέλος της περιόδου και τον φιλοξενούμενο να προηγείται με 56-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και όντας ψύχραιμος και εύστοχος στις ελεύθερες βολές στο φινάλε του αγώνα, κατέκτησε το ροζ φύλλο με το τελικό 77-84.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 22-24, 44-41, 56-58, 77-84.