Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 59-58 από την Αλεξάνδρεια, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο παγωμένο κλειστό του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας έγινε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με πολλές εναλλαγές στο σκορ, που κρίθηκε οριακά στον πόντο!

Η ομάδα της Αλεξάνδρειας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πήρε από την αρχή το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 30-24 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Βατανιακό, ο οποίος αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά στα μισά της τρίτης περιόδου και να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με τέσσερις πόντους (39-43),

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και τη γηπεδούχο ομάδα τελικά να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 14-10, 30-24, 39-43, 59-58.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Τερζίδης,  Μπαγιώκας 8 (1), Καραγιάννης Ε. 1, Γιοβανόπουλος 2, Παντοφλίδης 13, Παπαγερίδης 8, Σιτσάνης 13 (2), Συρόπουλος 4, Σωτηράκης, Καραγιάννης Ι. 10.