Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-2 σετ από την Εδεσσαϊκή, σε αγώνα για την 7h αγωνιστική του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΠΕΜ.

Χωρίς συγκέντρωση και με κακές επιθετικές επιλογές ξεκίνησε ο Αρχέλαος, με αποτέλεσμα η Εδεσσαϊκή να προηγηθεί με 1-6. Στην συνέχεια η γηπεδούχος ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Αντιθέτως η ομάδα της Έδεσσας παίρνοντας τέσσερις αναπάντητους πόντους ξέφυγε με επτά (10-17). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Κατερίνης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 15-17. Η Εδεσσαϊκή όμως ξανάνοιξε τη διαφορά, έφτασε στο 17-24 και στην κατάκτηση του σετ, παρά την ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων να ανατρέψουν την κατάσταση.

Πιο δυνατά μπήκε ο Αρχέλαος στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 6-3 και 8-4. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι των φιλοξενούμενων έφεραν το σετ στα ίσα (10-10) και στην συνέχεια κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (13-17). Η αντίδραση του Αρχέλαου ήταν άμεση και αποφασιστική, και κερδίζοντας επτά συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με τρεις (20-17) και στην συνέχεια να φτάσει στην κατάκτηση του σετ, παρά το γεγονός ότι η φιλοξενούμενη ισοφάρισε σε 22-22.

Αμφίρροπο ήταν στην εξέλιξή του το τρίτο σετ, με τον Αρχέλαο να διατηρεί βραχεία κεφαλή στο μεγαλύτερο μέρος του και στο νήμα να παρουσιάζεται πιο συγκεντρωμένος και να το κατακτά.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και του τέταρτου σετ, με τη διαφορά ότι ο Αρχέλαος μετά το 20-20 έχασε την συγκέντρωσή του και ο αγώνας οδηγήθηκε στο tie break.

Σε θέση οδηγού μπήκε και στο πέμπτο σετ ο Αρχέλαος, που έτρεξε ένα σερί εννέα πόντων μετά το 5-5, έκανε το 14-5 κι έφτασε στην κατάκτηση της νίκης.