Αυτό και να ήταν θρίλερ. Το έκανε η ΑΕΚ! Δικό της είναι το… φταίξιμο. Το μοναδικό θετικό από την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Σολέ, στο ΟΑΚΑ, είναι η διατήρηση του αήττητου για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Η ΑΕΚ είχε από νωρίς το προβάδισμα, με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να βγάζει καλές άμυνες και τον Κιθ Λάνγκφορντ να κάνει τη δουλειά στην επίθεση. Ο αριστερόχειρας γκαρντ ήταν αυτός που έχτισε το +3 (14-11 στο 5′) της Ένωσης, πριν αναλάβουν δράση οι ψηλοί. Κυρίως ο Μάρκους Σλότερ, ο οποίος εξέθεσε τη γαλλική άμυνα στο πικ εν ρολ, είτε δημιουργώντας είτε εκτελώντας.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση (κυρίως λόγω της υπεροχής στα ριμπάουντ) κι όταν ο Ματ Λοτζέσκι έβαλε συνεχόμενα καλάθια, έφτασαν μέχρι το +13 (37-24 στο 15′). Από τη μία ο Τζέρι Μπλέικς (9 πόντοι στο ημίχρονο) κι από την άλλη ο Νιάντα Ντιαρά (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ στο ημίχρονο) όμως έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στη Σολέ, προκειμένου να συμμαζέψει την κατάσταση και να μειώσει τη διαφορά.

Το +6 (43-37) της ανάπαυλας καταδείκνυε την υπεροχή των κιτρινόμαυρων, υπεροχή η οποία όμως θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερη, αν η ΑΕΚ δεν ήταν τόσο επιπόλαιη (10 λάθη).

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για τους γηπεδούχους, κατά βάση στο πίσω μέρος του παρκέ. Ο Λασανά Κρομά βρήκε ρυθμό, έβαλε 10 πόντους στην περίοδο, κι αποτέλεσε τον βασικότερο λόγο της ανατροπής σκηνικού. Η Σολέ βρήκε την ευκαιρία να αντιδράσει, επέστρεψε από το -13 της δεύτερης περιόδου και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (55-56).

Δύο λεπτά καλής άμυνας και τα σουτ του Ματ Λοτζέσκι αρκούσαν πάντως για την ΑΕΚ προκειμένου να επαναφέρουν την τάξη και να διαμορφωθεί το +3 (61-58) με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Από την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν στη νίκη, τα πράγματα έγιναν πολύ πιο δύσκολα για την ΑΕΚ. Κι αν δεν ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα να τελειώσει τις μπάλες που πήρε μέσα στη ρακέτα, το γαλλικό σερί θα συνεχιζόταν. Ο βασικός ψηλός των κιτρινόμαυρων κυριάρχησε κοντά στο καλάθι, κάθε φορά όμως η Σολέ έβρισκε τον τρόπο να πλησιάσει στο σουτ. Κι από την στιγμή που ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 1/4 βολές στο τελευταίο δίλεπτο, όλα παρέμεναν ρευστά. Ο Λασανά Κρομά ήταν εκεινός που διαμόρφωσε το -1 (80-79) των φιλοξενούμενων στα 15.6” για το τέλος, η ψυχραιμία των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου απο την γραμμή των βολών κι η μεγάλη άμυνα του Δημήτρη Κατσίβελη στα 7.7” έκριναν το αποτέλεσμα. Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν στην επικράτηση (83-81) κι έκαναν το 3/3 στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ κατάφερε να εκμεταλλευτεί την απουσία σέντερ από τη Σολέ, με τον Μορέιρα να κάνει πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο. Επίσης, η ΑΕΚ είχε 23 ασίστ και 12 λάθη, σε αντίθεση με τη Σολέ που έγραψε 18 ασίστ και 11 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Φυσικά ο Μορέιρα. Μέτρησε 21 πόντους, με 9/13 σουτ, 4 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 22:24 στο παρκέ. Credit και στον Ματ Λοτζέσκι, με 18 πόντους και πολλά κρίσιμα σουτ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Νίκος Ζήσης μπορεί να μην σκόραρε (3π.), έδωσε πνοή στην επίθεση με τις 8 ασίστ, ενώ είχε και τρία ριμπάουντ. Στο αμυντικό κομμάτι βοήθηκε αρκετά και ο Κατσίβελης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βαφεσά Φοφανά με 3 πόντους (1/3 σουτ) σε 20:46.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Δύσκολη η επιλογή. Ουσιαστικά το σημείο κλειδί είναι οι 2 βολές του Λοτζέσκι, για το 82-79, που έδωσε πνοή στην ΑΕΚ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντιαρά, μετά από όμορφη ασίστ του Στόκτον.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την αδυναμία της να καθαρίσει το ματς νωρίτερα. Τα 12 λάθη και τις 14/21 βολές. Η Σολέ μάλλον την ατυχία να λείπουν βασικοί παίκτες της. Και την αστοχία του Στόκτον.

Διαιτητές: Γιασεβίτσιους – Μπελιάκοφ – Βούλιτς.

Δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνκγκφορντ 13 (2), Λοτζέσκι 18 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σλότερ 5, Ζήσης 3 (8 ασίστ), Γκίκας 2 (4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2 (1/6 σουτ), Κατσίβελης 6 (1), Μορέιρα 21 (9/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 5 (1).

Σολέ (Κουντέρ): Μπλέικς 16 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ντιαρά 19 (8/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Φοφανά 3 (1), Χροβάτ 7 (0/3 τρίποντα), Κρομά 22 (6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Ντέιβενπορτ 8 (7 ριμπάουντ), Ντιμάνς, Στόκτον 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 24/39 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 14/21 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 23 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Σολέ: 25/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 13/18 βολές, 34 ριμπάουντ (22+12), 18 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα.