Του Γιώργου Κούβαρη

Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός μπορεί να πάλεψε, μπορεί να προσπάθησε, μπορεί να ήταν και πάλι ανταγωνιστικός, αλλά με 18 λάθη ήταν πολύ δύσκολο να διεκδικήσει τη νίκη στο τέλος. Ακόμα και με την κακή του άμυνα σε πολλά σημεία του αγώνα με τη Βαλένθια, είχε όλα τα φόντα να διεκδικήσει κάτι μέχρι το τέλος.

Αν συνυπολογίσει κάποιος και την φοβερή ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6.75 μέτρα με 13/24 τρίποντα, το ματς έγειρε στα ισπανικά χέρια στην τέταρτη περίοδο. Κάπως έτσι οι «πράσινοι» γνώρισαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους στην EuroLeague, έπεσαν στο 2-5 ενώ αγνοούν τη νίκη εδώ και έναν μήνα περίπου και δη από τις 22 Οκτωβρίου κόντρα στη Φενέρμπαχτσε. Κάτι που άρχισε να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου, ειδικά εάν δεν τα καταφέρουν ούτε στη Βιτόρια την ερχόμενη Πέμπτη (19/11) κόντρα στην Μπασκόνια.

Και πάλι η ευχάριστη παρένθεση για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Σέλβιν Μακ (15π., 2/2δίπ., 3/3τρ., 2/2β., 4ασ., 2ριμπ., 2κλ.) ο οποίος ήταν ουσιαστικός και άκρως σταθερός στο ματς (σ.σ. εξαίρεση δύο φθηνά λάθη στο πρώτο ημίχρονο), την ώρα που ο Μήτογλου έκανε ένα ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο και ο Παπαπέτρου (όπως και στο ματς με την Εφές) είχε καλό ξεκίνημα αλλά στη συνέχεια παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του.

Όμως κλειδί της ήττα ήταν τα 18 λάθη! Πολλώ δε μάλλον τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήταν η καλύτερη ομάδα στην EuroLeague στον συγκεκριμένο τομέα, με μόλις 11 λάθη κατά μέσο όρο. Στον αντίποδα, η Βαλένθια είχε πέντε παίκτες διψήφιους, με τον Πρέπελιτς να έχει 18 πόντους και 6 ασίστ και τους Ουίλιαμς, Χέρμανσον να προσθέτουν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά στο σκορ, ενώ υπήρχαν πολλές εναλλαγές κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άαρον Ουάιτ είχε πραγματοποιήσει καλό ξεκίνημα, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου στην επίθεση. Το πρόβλημα για τους «πράσινους» ήταν αμυντικό, αφού όσο εύκολα έφταναν στο καλάθι της Βαλένθια, άλλο τόσο και οι παίκτες του Πονσαρνάου έφταναν στο καλάθι του Παναθηναϊκού.

Σαν Εμετέριο και Πρέπελιτς είχαν αναλάβει την… δική τους δράση με αποτέλεσμα η ισπανική ομάδα να είχε βραχέα κεφαλή στο 10λεπτο με 22-21. Αυτό που άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το οποίο φρόντισαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι ήταν τα λάθη των παικτών του Βόβορα! Συγκεκριμένα υπέπεσαν σε 10 λάθη (σ.σ. την ώρα που είναι η καλύτερη ομάδα της EuroLeague με τα λιγότερα λάθη κατά μέσο όρο με 11 σε κάθε ματς), τα περισσότερο εκ των οποίων παιδαριώδη και πολύ… φθηνά.

Ο Φόστερ είχε κάκιστο ημίχρονο και δεν υπήρχε ο Μήτογλου να σημειώσει 11 από τους 20 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα, τα πράγματα θα είχαν ξεφύγει τελείως για το «τριφύλλι».

Παρόλα αυτά η Βαλένθια μπόρεσε να προηγηθεί δύο φορές με τέσσερις πόντους διαφορά (38-34 και 45-41) έως και το τέλος του α’ μέρους, η οποία ήταν και η μεγαλύτερη που πήρε κάποια ομάδα στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός είχε 11/19 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/5 βολές στο πρώτο μισό το αγώνα, είχε περισσότερα ριμπάουντ (16-11), ήταν κοντά στις ασίστ (9-13) ενώ η Βαλένθια μετρούσε 12/23 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/7 βολές, 7 κλεψίματα (!) και μόλις 5 λάθη.

Για τέσσερα λεπτά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το ματς έχοντας απόλυτη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μάλιστα είχε προηγηθεί με 50-52 στο 24′ ύστερα από τρίποντο του Μποχωρίδη αλλά μετά το 5ο φάουλ του Έλληνα γκαρντ η Βαλένθια πραγματοποίησε επιμέρους 10-2 και προηγήθηκε με 60-54.

Ένα διάστημα που οι «πράσινοι» είχαν πιαστεί στον ύπνο ενώ η διαφορά έφτασε και στους 7 πόντους (68-61). Όμως ο Μακ και ένα τρίποντο του Νέντοβιτς έφεραν και πάλι το ματς στο καλάθι (68-66) πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (70-66).

Η συνέχεια έμελλε να ήταν διαφορετική. Η μοναδική στιγμή που ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε επαφή με το σκορ ήταν στο 31′ ύστερα από τρίποντο του Μπέντιλ για το 71-69. Έκτοτε ξεκίνησε ο… κατήφορος στη «La Fonteta». Αρχικά η Βαλένθια πραγματοποίησε επιμέρους 13-1 (!) με το οποίο έστειλε την διαφορά στο +12 (82-70) στο 35′.

Αυτό ήταν. Το σημείο που -ουσιαστικά- έκρινε και το παιχνίδι στην Ισπανία.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια πήρε σκορ με την ίδια ευκολία, τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι έχοντας 13/24 τρίποντα. Επιπλέον εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού, την ώρα που οι Ισπανοί είχαν 8 λιγότερα. Και το κυριότερο; Στις κρίσιμες στιγμές «μίλησε» η εμπειρία των γηπεδούχων και η διαχείριση των καταστάσεων στα κρίσιμα σημεία και δη τις στιγμές που χρειάζονταν σκορ και «καθαρό μυαλό».

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κλεμέν Πρέπελιτς ήταν σταθερός σε όλο το ματς με 18 πόντους (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές) και 6 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ουίλιαμς φόρτωσε με προβλήματα τον Παναθηναϊκό στην τελευταία περίοδο, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε το «διάβασμα» του Ντούμπλιεβιτς ο οποίος, αν και ο σέντερ της ομάδας, μοίρασε 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακό παιχνίδι από τον Μάρκους Φόστερ. Καμία συγκέντρωση στο ματς. Το ίδιο και ο ισχύει και για τον Μπεν Μπέντιλ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 13-1 της Βαλένθια μεταξύ 31′ και 35′ όπου το 71-69 έγινε 82-70.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το… άστοχο κάρφωμα του Ντέρικ Ουίλιαμς στο πρώτο ημίχρονο! Ο Αμερικανός βρέθηκε ολομόναχος στον αιφνιδιασμό, αλλά προσπαθώντας να καρφώσει εντυπωσιακά με «ανεμόμυλο» έστειλε τη μπάλα να εξοστρακιστεί στη στεφάνη!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα 18 λάθη φυσικά και τις κακές αντιδράσεις στην τελευταία περίοδο. Η Βαλένθια το γεγονός ότι έχασε τα ριμπάουντ.

Διαιτητές: Ρότσα – Χόρντοφ – Βικλίτσκι.

Δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 18 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπεϊ 11 (2/2 τρίποντα), Κάλινιτς 4 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντούμπλιεβιτς 9 (1/5 τρίποντ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Γουίλιαμς 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χέρμανσον 13 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χιμένεθ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 15 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ασίστ), Γουάιτ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ Ρος 11 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Βαλένθια: 20/38 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 24 ριμπάουντ (19+5), 28 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 21/36 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 8/14 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta