Του Γιάννη Σταυρουλάκη

Η Εθνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 20 πόντους από τη Λετονία (38-58, 25’) κι εν τέλει γνώρισε την πρώτη ήττα της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ με 66-77, παρουσιάζοντας απογοητευτική εικόνα στη «φούσκα» του Σεράγεβο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Sports Hall Hills (14-14, 6:57). Σε εκείνο το σημείο η Εθνική βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα και προηγήθηκε με +7 όταν ο Δημήτρης Αγραβάνης τελείωσε τη φάση με layup για το 21-14 στα 45 δευτερόλεπτα για το τέλος της πρώτης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, η Λετονία έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 21-20 στο 10 με τρίποντο at the buzzer από τον Άτε! Σε αυτό το διάστημα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μοίρασε 9 ασίστ ενώ οι Λετονοί επέμειναν  στο μακρινό σουτ, έχοντας 4/7 τρίποντα.

Στη συνέχεια η Λετονία εκμεταλλεύτηκε τα  λάθη, τις κακές επιλογές και την αστοχία των Ελλήνων διεθνών, χτίζοντας σταδιακά την υπέρ της διαφορά και «χτυπώντας» στον αιφνιδιασμός. Ο Μέγιερις έκανε το 30-39 με alley-oop κάρφωμα ενώ ο πρώην άσος του Ήφαιστου Λήμνου, Ρόλαντς Φρεϊμάνις ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 30-41 στο 19:10! Εν τέλει οι Λετονοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30-42, έχοντας 6/12 τρίποντα ενώ η Ελλάδα είχε 1/6 σουτ πίσω από τα 6μ.75 με κορυφαίο σκόρερ τον Δημήτρη Αγραβάνη (7π., 4ριμπ.).

Η προβληματική εικόνα της Εθνικής… συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Λούντζης σκόραρε για τρεις κι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (38-47, 22:56) ωστόσο η Λετονία συνέχισε να εκμεταλλεύεται τις κακές επιλογές της Ελλάδας που δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση. Μια Εθνική δίχως ενέργεια, ομοιογένεια και διάθεση που στηρίχτηκε επιθετικά στις ατομικές πρωτοβουλίες των παικτών της, κυρίως του Δημήτρη Αγραβάνη. Το 38-47 έγινε με… συνοπτικές διαδικασίες 38-58 με το καλάθι του Φρεϊμάνις στο 25:25 για τους Λετονούς που έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 50-64, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και συνεχίζοντας να σουτάρουν με πολύ καλά ποσοστά.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου προσπάθησε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσε σε 63-73 με τον Αγραβάνη όμως οι Λετονοί ήταν εκείνοι που πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στα «παράθυρα», επικρατώντας με 66-77 και υποχρεώνοντας την Ελλάδα στην πρώτη ήττα της.

Διαιτητές: Βιατόρ, Προτς, Μάτεγεκ.

Δεκάλεπτα: 21-20, 30-42, 50-64, 66-77.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Γιάννης Αγραβάνης 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκίκας 9 (2/7 σουτ), Κατσίβελης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 10 (2), Δημήτρης Αγραβάνης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Καββαδάς 3 (1/4 δίποντα), Λούντζης 9 (1), Μάντζαρης 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης.

Λετονία (Στελμάχερς): Άτε 3 (1), Λόμαζ 6 (2/10 σουτ), Μέγερς 13 (6/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μέγερις 14 (6/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σκέλε 10 (6 ασίστ), Μπέρζινς, Τσάβαρς, Φρεϊμάνις 5, Γκούλμπις, Λάκσα 19 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Βίτολς 4 (1), Ζόρικς 3 (1/8 σουτ).

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 16/38 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 13/19 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Λετονία: 21/43 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 8/16 βολές, 43 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 15 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη.

Πηγή: Gazzetta