Πρώτο βήμα πρόκρισης για τους Βεροιώτες που επικράτησαν στο πρώτο ματς για τον 1ο γύρο του EHF Cup

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε να νικήσει 30-24 την Μπουντβάνσκα και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στον 2ο γύρο του EHF Cup, ενόψει του επαναληπτικού (10/3) στο Μαυροβούνιο.
Στο πρώτο μέρος η Μπουνβάνσκα προηγήθηκε ακόμα και με τρία γκολ (10-13) στο 23’, αλλά οι νταμπλούχοι Ελλάδοςα ανέτρεψαν τα δεδομένα και αφού ισοφάρισαν 14-14 (28’) και 15-15 (30’) έφτασαν στο +8 (24-16) είκοσι λεπτά πριν το φινάλε.
Η πρωταθλήτρια Μαυροβουνίου μείωσε 24-21 στο 50’, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ξανά διαφορά έξι τερμάτων, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ- ΜΠΟΥΝΤΒΑΝΣΚΑ 30-24
Τα δεκάλεπτα: 6-7, 10-11, 15-15 (ημχ.), 23-16, 24-21, 30-24
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Νικολαΐδης, Μιχαηλίδης 1, Ράχιμιτς 1, Χαραλαμπίδης, Κόντης 5, Τριανταφυλλίδης 1, Μπουκοβίνας, Δραγκόλας 8, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Κίρτσιος, Βραζάλιτσα 4, Παπαδόπουλος 5.
ΜΠΟΥΝΤΒΑΝΣΚΑ: Πέσιτς, Σούκνοβιτς 1, Ντόντιτς 6, Μπούλαϊτς 1, Ζέκοβιτς 4, Λάκιτς 2, Σαμπάρ 4, Ράντομαρ, Μπαϊτσέτα, Όσμαϊτς 6, Σπάλεβιτς, Λούκαζ, Νοβάκοβιτς, Τσβέτκοβιτς, Βούκοβιτς